سرویس بین الملل- نامزدهای شکست‌خورده در انتخابات فرانسه از ماکرون حمایت کردند و پیروزی وی را تبریک گفتند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رسانه های فرانسه، نامزدهای شکست‌خورده در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه حمایت خود را از نامزد میانه‌رو اعلام و پیروزی وی را تبریک گفتند.
از سوی دیگر ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا، دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ، تراز می نخست وزیر انگلیس پیروزی امانوئل مکرون نامزد میانه رو انتخابات فرانسه را تبریک گفتند.

واکنش ها به پیروزی مکرون/ آمریکا، آلمان، انگلیس و رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تبریک گفتند

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای واشنگتن اگزماینر ، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیروزی بزرگ روز یکشنبه 'امانوئل مکرون' را در انتخابات فرانسه به وی تبریک گفت. 

وی در پیامی توئیتی نوشت: 'من بسیار منتظر همکاری با وی هستم'. وی در این پیام به مردم فرانسه و مکرون به خاطر این موفقیتش، تبریک گفت. 

ترامپ در ادامه نوشت: 'ما به مردم فرانسه و رئیس جمهوری منتخب به خاطر موفقیتش تبریک می گوییم. ما در انتظار همکاری با رئیس جمهوری جدید و ادامه همکاری هایمان با دولت فرانسه هستیم'.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای 'دی ریپابلیک' پیتر آلمایر رئیس دفتر 'آنگلا مرکل' نیز در پیامی توئیتی پیروزی امانوئل مکرون را به وی تبریک گفت. 

وی نوشت: 'زنده باد فرانسه، زنده باد اروپا'. وی درباره نتیجه انتخابات در فرانسه افزود: این نتیجه 'نشانه ای قوی برای ارزش های مشترکمان'بود. 

در همین ارتباط، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ترزا می نخست 

وزیر انگلیس نیز پیروزی مکرون در دور دوم انتخابات فرانسه را به وی تبریک گفتند. 

بعد از اعلام نتایج انتخابات فرانسه، مرکل نخستین رهبر جهان بود که با امانوئل مکرون تماس تلفنی برقرار کرد.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز درباره پیروزی امانوئل مکرون گفت: پیروزی ایده های شما برای دفاع از اروپای قوی و مترقی و حفاظت از شهروندانی که شما رئیس جمهوری شان را به دست خواهید گرفت ، باعث خوشحالی است. 

'اشتفن زیلبرت' سخنگوی دفتر مرکل نیز در توئیتی ضمن تبریک این پیروزی به امانوئل مکرون نوشت:'یک پیروزی برای اروپای قوی و متحد' به دست آمد. 

وزیر امور خارجه آلمان نیز قبل از شمارش آراء حمایت خود را از مکرون به خاطر تلاش هایش برای ایجاد مشاغل اعلام کرده بود. 

'امانوئل مکرون' نامزد مستقل ریاست جمهوری فرانسه با کسب65.1درصد آراء در مقابل 'مارین لوپن' نامزد جبهه ملی در این انتخابات روز یکشنبه پیروز شد.

دومینیک دو ویلپن وزیر امور خارجه پیشین فرانسه در سالهای 2002 تا 2004 و نخست وزیر پیشین این کشور در سالهای 2005 تا 2007، پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری را پیروزی بزرگ توصیف کرد. 

بازارهای معتبر ارزی نیز دقایقی بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه،‌ به این موضوع واکنش نشان دادند. 

پیروزی مکرون موجب شد ارزش یورو در برابر دلار به بالاترین سطح خود در طول یک سال گذشته برسد. 

در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون با کسب بیش از 65 درصد آراء در مقابل مارین لوپن نامزد جبهه ملی در این انتخابات پیروز شد. 

در این انتخابات مارین لوپن توانست 34.9دهم آرای ماخوذه را کسب کند. 

دوره انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه پنج ساله است. 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج