وزیر کشور الجزایر نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور و میزان مشارکت در آن را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روسیاالیوم، نورالدین بدوی وزیر کشور الجزایر امروز جمعه نتایج اولیه انتخابات این کشور را که روز پنجشنبه با رقابت 11 هزار نفر برای به دست آوردن 4622 کرسی برگزار شد، اعلام کرد.

وی با بیان اینکه میزان مشارکت در این دور از انتخابات پارلمانی، 38.25 درصد بود، افزود: حزب حاکم جبهه آزادیبخش میهنی (جبهة التحریر الوطنی )، 164 کرسی و حزب تجمع ملی دمکراتیک (التجمع الوطنی الدیمقراطی) نیز 97 کرسی را از آن خود کرده‌اند. جنبش جامعه صلح اسلامی (حرکة مجتمع السلم الاسلامی) نیز با دست آوردن 33 کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت.

وزیر کشور الجزایر در ادامه اظهار داشت که فهرست حزب اآزادگان (الأحرار) 28 کرسی مجلس را به دست آورده است و حزب تجمع امل الجزایر نیز 19 کرسی را از آن خود کرد.

برخی از تحلیلگران این نتایج را غافلگیر کننده می‌دانند، زیرا انتظار می‌رفت که حزب حاکم نتیجه‌ای بهتر کسب کند.

عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور الجزایر در حالی رأی خود را به صندوق انداخت که بر روی صندلی چرخ‌دار نشسته بود.

از ماه آوریل 2014 میلادی یعنی از زمانی که بوتفلیقه سوگند قانون اساسی یاد کرد، این اولین بار است که وی در رسانه‌ها ظاهر شده است.

اسلامگرایان در انتخابات اخیر دو ائتلاف داشتند که یکی از این ائتلاف‌ها متشکل از سه حزب عدالت، سازندگی، و النهضه بود و ائتلاف دوم نیز از دو حزب جنبش جامعه صلح و جبهه التغییر تشکیل شده بود.

این در حالی است که حزب پیشگامان آزادی‌ها (طلائع الحریات) به ریاست علی بن فلیس نامزد شکست خورده انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر در سال 2014 میلادی، و حزب نسل جدید (جیل جدید) به ریاست سفیان جیلانی، انتخابات پارلمانی را تحریم و اعلام کردند که این انتخابات هیچ تغییری در کشور ایجاد نخواهد کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج