جان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در کنفرانسی در ایتالیا گفت که زبان انگلیسی در حال از دست دادن اهمیت خود است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بی بی سی، وی این اظهارات را در خلال تشدید تنش برای  مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح شد.

یونکر دراین ارتباط گفت: به آرامی و مطمئنا زبان انگلیسی اهمیت خود را در اروپا از دست می‌دهد اما همچنین به این دلیل که فرانسه نیز انتخاباتی پیش رو دارد.

وی تصمیم اتحادیه اروپا برای خروج از اتحادیه اروپا را یک تراژدی خواند و گفت: ما منصفانه با دوستان بریتانیایی خود مذاکره خواهیم کرد اما  فراموش نکنیم که این اتحادیه اروپا نیست که بریتانیا را رها کرده- این بریتانیاست که اتحادیه اروپا را ترک کرده و این تفاوت دارد.

در سال گذشته یک مقام رسمی در اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که پس از خروج انگلستان از این اتحادیه احتمال این امر وجود دارد که زبان انگلیسی از از فهرست زبان های رسمی این اتحادیه حذف شود.

گرچه این زبان به عنوان زبان اصلی فعالیت نهاد اتحادیه اروپا محسوب می شود اما ممکن است به دلیل خروج انگلستان از این اتحادیه حذف شود که این امر منجر به کاهش نفوذ و تاثیر انگلستان بر قاره اروپا می شود.

هریک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند زبان دیگری را به عنوان زبان رسمی در بروکسل معرفی نمایند اما هیچ کشوری به غیر از انگلستان تا کنون این کار را انجام نداده است.

این امر بدین معناست که از لحاظ قانونی زمانی که انگلستان اتحادیه اروپا را ترک کرد وضعیت به کلی تغییر کرد. گرچه این زبان، زبان روزمره کشورهای ایرلند و مالتا محسوب می شود اما آن ها زبان گائلیک و مالتی را به عنوان زبان رسمی خود انتخاب کرده اند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج