روزنامه تایمز روز جمعه در گزارشی نوشت: منابع دولت انگلیس از شناسایی 350 نفر از شهروندان این کشور که از سوریه بازگشته اند و شماری از آنها به طور بالقوه یک تهدید تروریستی به شمار می روند، خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری موج، تایمز در این گزارش نوشت: تمام افرادی که از سوریه به انگلیس بازگشته اند از سوی دستگاه های امنیتی مورد ارزیابی قرار گرفته اند؛ برخی از این افراد تهدید به حساب نمی آیند اما شمار زیادی از آنها دوره های استفاده از سلاح های گرم و منفجره دیده و دانش آموخته اندیشه داعش هستند.
این روزنامه افزود: این مساله نشان دهنده عمق چالشی است که دستگاه های مبارزه با تروریسم با آن مواجه هستند. 
تایمز با بیان اینکه «رصد 24 ساعته یک نفر، دست کم نیازمند 24 تا 30 مامور پلیس و یا مامور امنیتی می باشد» افزود: اضافه شدن این تعداد از پیکارجویان خارجی به فهرست کنونی افرادی که تحت نظر هستند، فشار زیادی را به دستگاه امنیتی کشور وارد خواهد ساخت. این در حالی است که بسیاری از افراد یاد شده را، به دلیل روش کسب اطلاعات درباره آنها و یا احتمال به خطر افتادن منبع اطلاعات، نمی توان به طریق قضایی و یا مسیر دادگاه محکوم کرد.
تایمز افزود: ابعاد مشکلاتی که افراط گراها برای دستگاه های امنیتی ایجاد می کنند به مراتب بیشتر است؛ آنها قادر هستند تا جوانان را نسبت به اندیشه های افراطی تشویق کنند.
این روزنامه با اشاره به حوادث تروریستی اخیر در لندن، اضافه کرد: پیش از این فعالیت های ضد تروریستی در انگلیس، در سطح بالایی قرار داشته است. تنها در سال 2016 میلادی 260 نفر به جرم اقدامات تروریستی بازداشت و 183 نفر زندانی شده اند. همچنین 19 هزار نفر در فرودگاه ها و بنادر کشور در سال گذشته مورد بازرسی های ضد تروریستی قرار گرفتند.
تایمز نوشت: دستگاه امنیت داخلی انگلیس (ام آی 5) می گوید که 850 نفر از انگلیس برای پیوستن به گروه تروریستی داعش و سایر گروه های افراطی به مناطق جنگ زده در سوریه سفر کرده اند که از این میزان 10 تا 15 درصدشان کشته شده و کمتر از نیمی از آنها به انگلیس بازگشته اند.
این روزنامه انگلیسی افزود: «ام آی 5» بر این باور است که دست کم 3 هزار نفر «افراط گرای خشن» در انگلیس ساکن هستند. این افراد که قادر به انجام حملات تروریستی هستند به خوبی از روش های استراق سمع که از سوی دستگاه های جاسوسی استفاده می شود، مطلع بوده و به همین خاطر بایستی به صورت فیزیکی تحت نظر باشند. 
تایمز افزود: «اندی هیمن» رئیس پیشین عملیات تخصصی اسکاتلندیارد، افزایش شمار مظنونین تروریستی را تکان دهنده خوانده و می گوید: شمار افرادی که ما بایستی به دنبال حمله تروریستی سال 2005 در لندن، به صورت 24 ساعته تحت نظر قرار می دادیم، خیلی کمتر از میزان فعلی بود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج