منابعی رسمی در واشنگتن و بغداد از دیدارهای متعدد نمایندگان دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و نمایندگان حیدر العبادی، نخست وزیر عراق برای بررسی امکان باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق پس از پایان جنگ علیه داعش و نابودی این گروه تروریستی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از این منابع که نام آنها را فاش نکرد، اعلام کرد، مذاکرات میان واشنگتن و بغداد در این زمینه ادامه دارد و دو کشور در مورد نیاز به حضور نیروهای آمریکایی در عراق در طولانی مدت جهت حفظ امنیت این کشور توافق دارند.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی در این مذاکرات جیمز ماتیس، وزیر دفاع این کشور شرکت دارد.

سایت "ای.بی.سی نیوز" آمریکا هدف از این مذاکرات را باقی ماندن نیروهای آمریکایی در داخل پایگاه‌های فعلی عراق دستکم در پنج پایگاه در منطقه موصل و در طول مرزهای عراق با سوریه اعلام کرد.

در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰۰ سرباز آمریکایی در عراق حضور دارند.

انتشار این خبر در حالی است که دفتر نخست وزیری عراق امروز (جمعه) در بیانیه‌ای در واکنش به خبرهای منتشر شده در این خصوص تأکید کرد که در حال حاضر نیروهای رزمی خارجی در این کشور حضور ندارند.

در این بیانیه آمده است: برخی رسانه‌های بین المللی و داخلی اخیرا خبری را منتشر کرده‌اند مبنی بر اینکه عراق با آمریکا توافق کرده است نظامیان آمریکایی تا پیروزی نظامی بر داعش در این کشور باقی بمانند؛ ولی ما تأکید می‌کنیم که نیروی رزمی کشورهای بیگانه در خاک عراق حضور ندارند که ما بخواهیم درخصوص ابقای آنان مذاکره کنیم.

دفتر العبادی خاطرنشان کرد: نیروهای حاضر در عراق، مربی و مشاور نظامی از چند کشور هستند و دولت عراق با هیچ کشوری در خصوص فعالیت و نقش نظامی آن پس از مرحله شکست تروریسم توافق نکرده است.

دفتر نخست وزیر عراق تأکید کرد: پیروزی فقط با دستان عراقی‌ها و جان فشانی‌های مردم این کشور محقق شده است و دولت عراق برنامه‌ها و طرح‌هایی برای ارتقای توانایی‌های امنیتی از طریق آموزش و تسلیح دارد تا آمادگی کشور را برای مقابله با چالش های پیش رو افزایش دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج