وزارت امور خارجه آمریکا ضمن استقبال از توافق ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه اعلام کرد: آمریکا از هر تلاشی که به کاهش خشونت در سوریه کمک و شرایط حصول یک راه حل سیاسی را فراهم کند، پشتیبانی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: روسیه، ایران و ترکیه در کنفرانس آستانه در تلاش برای کاهش خشونت در مناطق خاصی از سوریه به یک توافق دست یافتند. آمریکا با حضور استوارت جونز قائم مقام معاون وزیر امورخارجه در این کنفرانس مشارکت داشت، ما در این مذاکرات یک شرکت کننده مستقیم نیستیم و در این مرحله نیز یک طرف توافق نیست.

آمریکا از هر تلاشی که بتواند به طور واقعی خشونت در سوریه را کاهش دهد، ‌دسترسی بدون مانع کمک های بشردوستانه را تضمین کند، تلاش ها را روی مقابله با داعش و دیگر گروه های تروریستی متمرکز و شرایط برای یک راه حل سیاسی معتبر و قابل اعتماد فراهم کند، حمایت می‌کند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، در ادامه این بیانیه آمده است: ما از تلاش های ترکیه و فدراسیون روسیه از پیگیری این توافق که مخالفان سوری را با وجود شرایط سخت‌ ترغیب به مشارکت فعال کرده است، قدردانی می‌کنیم.

وزارت امور خارجه، همچنین در بیانیه خود به اتهام پراکنی علیه کشورمان پرداخته و ادعا کرده است که مشارکت ایران در این توافق موجب نگرانی واشنگتن است چرا که فعالیت های ایران در سوریه به خشونت منجر شده و آن را متوقف نکرده است. با توجه به شکست توافق های قبلی لازم می دانیم که محتاط باشیم و از روسیه می خواهیم که پایبندی رژیم (سوریه) را تضمین کند.

این بیانیه به علاوه از مخالفان خواسته است تا به تعهداتشان پایبند باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج