آمریکا برای تامین و جبران هزینه های نظامی خود در خاورمیانه توجه زیادی به منابع معدنی ننگرهار در شرق افغانستان دارد که در یک ماه اخیر هدف حمله بزرگترین بمب غیراتمی این کشور بود.

علی بخشی درباره سیاست های جدید آمریکا در افغانستان و تصمیم کاخ سفید برای افزایش نظامیان در این کشور به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: با روی کار آمدن ترامپ و ورود جمهوری خواهان به دستگاه سیاستگذاری آمریکا، چندان دور از ذهن نبود که بحث افزایش نظامیان این کشور در افغانستان مطرح شود. زیرا حزب جمهوری خواه مخالف طرح اوباما برای کاهش نظامیان در افغانستان بود.

وی افزود: اما نکته مهم در کسب همراهی کنگره و همچنین افکار عمومی آمریکا برای اعزام نیرو به افغانستان، اثبات وضعیت جنگی رو به وخامت این کشور بود. از این رو احتمالا برنامه ریزی روی این مساله در دیدار اشرف غنی با ماتیش در حاشیه کنفرانس امنیتی سال گذشته صورت گرفته است.

این کارشناس مسائل بین المللی خاطر نشان کرد: نشان دادن عزم جدی واشنگتن برای مبارزه با تروریسم در افغانستان حامل پیامی برای چین و روسیه است. اما این تمام ماجرا نیست. وجود منابع گسترده معدنی در ولایت ننگرهار باعث توجه کاخ سفید به شرق افغانستان نیز شد.

بخشی با اشاره به هزینه های گزاف آمریکا در افغانستان تصریح کرد: دست یابی به معادن ننگرهار می تواند تاحدی از هزینه های این کشور را مرتفع سازد. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج