سرویس بین الملل- نامزد میانه رو در انتخابات ریاست جمهوری فردا که قرار است فردا یکشنبه برگزار شود بخت نخست به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از لوفیگارو، نتایج آخرین نظرسنجی های انتخابات 2017 ریاست جمهوری فرانسه که پس از حمله تروریستی خیابان شانزلیزه صورت گرفته است، حکایت از پیشتازی «امانوئل مَکرون» نامزد میانه رو در تمامی نظرسنجی ها دارد.

این نتایج توسط چندین موسسه نظرسنجی پس از واقعه تروریستی تیراندازی در خیابان شانزلیزه و مناظره 11 نامزد در روز پنجشنبه گذشته صورت گرفته و پیش از آنکه زمان قانونی تبلیغات پایان یابد، منتشر شده است.

نتایج منتشر شده در ساعت 18 دیروز به وقت پاریس توسط موسسه نظرسنجی «ایفوپ-فیدوسیال»، حاکی از تمایل 24.5 درصدی رای دهندگان فرانسوی به «امانوئل مکرون» است.

پس از این نامزد میانه رو و رهبر حزب «در حرکت»، «مارین لوپن» از حزب راست افراطی جبهه ملی با جلب 22.5 درصد تمایل رای هندگان در جایگاه دوم ایستاده است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی که به صورت روزنانه از سه هزار واجد شرایط رای دهی انجام شده است، «فرانسوا فیون» جمهوریخواه با 19.5 درصد، «ژان لوک ملانشون» از حزب «فرانسه نافرمان» با 18.5 درصد و «بنوان آمون» سوسیالیست با هفت درصد تمایل بین رای دهندگان فرانسوی، در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

بر اساس نتایج این تحقیقات، تمایل رای دهندگان این کشور به شش نامزد دیگر رقابت ها کمتر از پنج درصد پیش بینی شده است.

از طرف دیگر نتایج تحقیقات موسسه نظرسنجی «ادوگزا» که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه انجام و دیروز منتشر شده است، نشان می دهد که مکرون همچنان با 24.5 درصد پیشتاز نظرسنجی است و پس از وی لوپن با 23 درصد در مقام دوم قرار دارد.

نتایج یادشده نشان می دهد که فیون و ملانشون دوشادوش یکدیگر با کسب 19 درصد تمایل رای هندگان فرانسوی بصورت مشترک در جایگاه سوم این نظرسنجی ایستاده اند و به دنبال آنها آمون با 7.5 درصد در جایگاه چهارم رتبه بندی می شود.

همچنین نتایج نظرسنجی موسسه «BVA» که از ساعت 21 روز پنجشنبه تا ساعت 21 دیروز صورت گرفته است، نشان می دهد که مکرون و لوپن پا به پای دیگر توانسته اند 23 درصد تمایل رای دهندگان را از آن خود کنند و ملانشون با 19.5 درصد آرا، از فیون که 19 درصد تمایل رای دهندگان فرانسوی را به خود جلب کرده، پیشی گرفته است.

نتایج تحقیقات موسسه نظرسنجی «ایپسوس» نیز نشان می دهد که مَکرون با کسب 24 درصد تمایل آرای فرانسوی ها، همچنان در صدر نظرسنجی های انتخابات 2017 ریاست جمهوری این کشور قرار دارد. 

در این نظرسنجی که پیش از حمله تروریستی خیابان شانزلیزه، برای رادیو و تلویزیون فرانسه انجام و دیروز منتشر شد، لوپن با کسب 22 درصد تمایل آرای فرانسوی ها، در رتبه دوم نظرسنجی جای گرفته است. 

این گزارش می افزاید که ملانشون و فیون با کسب 19 درصد تمایل فرانسوی ها، در جایگاه سوم این نظرسنجی ایستاده اند. 

آمون سوسیالیست نیز که به عنوان نامزد احزاب چپ وارد کارزار انتخابات 2017 ریاست جمهوری فرانسه شده است، تنها 7.5 درصد تمایل فرانسوی ها را جلب کرده است. 

بر اساس گزارش رسانه های فرانسوی، 6 نامزد باقیمانده در فهرست 11 نفره نامزدهای انتخابات 2017 ریاست جمهوری که به دلیل محبوبیت پایین در جامعه رای دهندگان فرانسوی به «نامزدهای کوچک» شهرت یافته اند، کمتر از پنج درصد آرا را می توانند کسب کنند. 

 دور نخست انتخابات بیست و پنجمین رئیس جمهوری فرانسه و به عبارتی هفتمین رئیس جمهوری پنجم فرانسه با حضور 11 نامزد برگزیده احزاب و جنبش های مستقل شامل 9 مرد و 2 زن یکشنبه 3 اردیبهشت و دور دوم آن 17 اردیبهشت با حضور دو منتخب دور نخست برگزار می شود. 

کار رای گیری در مناطق خارجی (سرزمین های ماورای بحار) همچون گوادلوپ، گویان، مارتینیک، سن بارسلمی، سن مارتین، سن پیر، میکلون و پولینزی که زیر حاکمیت فرانسه اداره می شود امروز آغاز شده است اما در جزیره «مایوت» همچون مناطق داخلی فرانسه، انتخابات روز یکشنبه سوم اردیبهشت برگزار می شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج