نخست وزیر عراق اعلام کرد که رایزنی‌های آنکارا و اربیل در مورد استقلال اقلیم کردستان عراق مداخله‌ آشکار ترکیه در امور عراق به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری موج، منابع دفتر نخست وزیری عراق در مصاحبه با روزنامه عکاظ اعلام کردند که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق پیام اعتراض آمیزی را به دولت ترکیه فرستاده و در این پیام، مراتب اعتراض خود را نسبت به تماس‌های مسئولان کرد با دولت ترکیه در مورد "استقلال اقلیم کردستان" مطرح کرده است.

یک هیات کرد به نمایندگی از اقلیم کردستان اخیراً وارد آنکارا شد تا مساله همه‌پرسی پیرامون استقلال کردستان از عراق را مورد بررسی قرار دهد؛ اقدامی که دولت عراق آن را یک چالش و تخلف در خصوص قانون اساسی عراق به شمار می‌آورد.

با وجود اینکه اربیل این مساله را تکذیب کرده که هیاتی به آنکارا برای بررسی همه‌پرسی رفته باشد، اما عمر میرانی، نماینده حزب دموکراتیک کردستان اعلام کرد که هیاتی بلندپایه از اقلیم کردستان برای بررسی موضوع همه‌پرسی در کردستان وارد آنکارا شد.

پیشتر دولت اربیل هوشیار زیباری، وزیر دارایی سابق عراق را به عنوان رئیس کمیته برگزاری همه‌پرسی انتخاب کرد که این مساله خشم دولت بغداد را برانگیخت.

دولت عراق نیز ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق را به اربیل فرستاد تا اربیل را به ایجاد کانال‌هایی برای گفتگو قانع کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج