سرویس بین الملل- در پی پیروزی ناپلئونی تفکر نئوعثمانی حاکم بر ترکیه در همه پرسی تغییر قانون اساسی، مردم شهر استانبول دست به اعتراض مسالمت آمیز زدند.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رسانه های بین المللی از استانبول بزرگترین شهر ترکیه می‌گویند مردم نواحی مختلف در این شهر با درآوردن صدای قابلمه و ماهی‌تابه از پنجره‌های خانه‌هایشان اعتراض خود را به نتایج همه‌پرسی برای تغییر قانون اساسی که افزایش اختیارات اردوغان را در پی خواهد داشت، اعلام کردند. 

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان گزارش داده ساکنان دست‌کم چهار منطقه استانبول اعتراض خود را به نتایج این همه‌پرسی نشان دادند. تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، همچنین گروه اندکی از مردم را نشان می‌دهد که در برخی از مناطق به خیابان‌ها آمده‌اند. 

هدف از برگزاری همه‌پرسی روز یکشنبه ایجاد تغییرات ساختاری در قانون اساسی ترکیه و تغییر نظام این کشور از پارلمانی به نظام ریاستی است. این تغییرات به اردوغان اختیارات بیشتری داده و به او اجازه می‌دهد در صورت پیروزی در انتخابات تا سال 2029 در قدرت باقی بماند.

اردوغان در یک کنفرانس خبری بامداد دوشنبه گفت که نتایج غیررسمی نشان می‌دهند حدود 25 میلیون نفر در این همه‌پرسی به تغییر قانون اساسی رأی «آری» داده‌اند که 1.3 میلیون نفر بیشتر از آرا اردوگاه مخالفان است. 

اظهارات اردوغان در حالی مطرح شد که دو حزب اصلی مخالف دولت یعنی «حزب جمهوری‌خواه خلق» و «حزب دموکراتیک خلق‌ها» با بیان اینکه تخلفات گسترده‌ای در فرآیند همه‌پرسی رخ داده گفته‌اند که این نتیجه را با شکایت به کمیته عالی انتخابات به چالش خواهند کشید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج