به دنبال اعتراض اپوزیسیون اکوادور به نتایج انتخابات این کشور، مقام‌های انتخاباتی اکوادور اعلام کردند قصد دارند حدود ۱.۳ میلیون رای مربوط به انتخابات ریاست جمهوری این کشور را بازشماری کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گیلرمو لاسو، رهبر مخالفان دولت اکوادور این اقدام را "نمایشی" خوانده و گفته که به هیچ وجه اتهام وقوع تقلب در انتخابات را رفع نمی‌کند.

شورای ملی انتخابات اکوادور اواخر روز پنجشنبه اعلام کرد، همه آراء مورد مناقشه از سوی هر دو حزب اصلی را که حدود 10 درصد کل آرای انتخابات ریاست جمهوری می‌شود بازشماری خواهد کرد.

نتایج رسمی مربوط به انتخابات دوم آوریل نشان دادند که لاسو، یک بانکدار سابق و محافظه کار، تنها با کمتر از سه درصد از رقیب خود یعنی "لنین مورنو"، کاندیدای مد نظر رافائل کوره‌آ، رئیس جمهور اکوادور شکست خورده است.

ناظران بین‌المللی شامل سازمان کشورهای قاره آمریکا اعلام کرده‌اند موارد بی‌نظمی و بی‌قاعدگی در این انتخابات مشاهده نکرده‌اند اما لاسو ادعا کرده ستاد انتخاباتی او چندین مورد ناهماهنگی را مشخص کرده و از پذیرش نتیجه انتخابات خودداری می‌کند.

خوآن پابلو پوزو، رئیس شورای انتخاباتی اکوادور گفت، بررسی ها موردی از وقوع تقلب را در انتخابات نشان ندادند اما به جهت "آرامش کشور" با بازشماری آراء موافقت کرده است.

لاسو روز جمعه در واکنش به این خبر گفت: ما در این نمایش به راه افتاده از سوی کوره‌آ به منظور فریب دادن رای دهندگان شرکت نخواهیم کرد زیرا ما باید صریح باشیم و بگوییم تنها راه دانستن حقیقت و شفاف کردن فرآیند بازشماری کامل آرا است.

کوره‌آ نیز در توئیتر گفت: شورای انتخابات اکوادور دست به اقداماتی فوق‌العاده زده تا فورا به نمایش راه افتاده از سوی لاسو پایان دهد؛ چرا که یک بانکدار نمی‌تواند انتخابات را بخرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج