در سایه ارزیابی کارشناسان از احتمال اجرای ششمین آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سالروز تولد بنیانگذار این کشور، پیونگ یانگ به خبرنگاران اعلام کرد: منتظر اعلام "رویداد بزرگ و مهمی" باشید.

به گزارش خبرگزار ی موج به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، مسئولان کره شمالی به آگاهی خبرنگاران خارجی رساندند که خود را برای شنیدن "رویداد بزرگ و مهم" آماده کنند.

این مسئولان مشخص نکردند که آیا این حادثه بزرگ و مهم با تنش کنونی در منطقه درخصوص پرونده هسته‌ای پیونگ یانگ در ارتباط است یا خیر.

به گفته خبرگزاری رویترز، حدود 200 خبرنگار خارجی در شهر پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی برای پوشش جشن های "عید خورشید" به عنوان بزرگترین جشن این کشور برای گرامیداشت یکصد و پنجمین سالگرد تولد "کیم ایل سونگ" بنیانگذار کره شمالی گردهم آمده اند.

مرکز "نورث 38" ویژه تحقیق درباره کره شمالی اعلام کرد که تصاویر ماهواره‌ای روز چهارشنبه نشان می دهد که سایت آزمایش هسته‌ای "پانگی-ری" در شمال کره شمالی برای اجرای یک آزمایش جدید "آماده" شده است.

رادیوی صدای آمریکا نیز به نوبه خود به نقل از شمار زیادی از مسئولان آمریکایی که نام آنها را ذکر نکرد، گفت: کره شمالی "به نظر می رسد که یک بمب هسته ای را در تونلی قرار داده است".

کره شمالی تا امروز پنج آزمایش هسته‌ای در زیر زمین اجرا کرده است که دو مورد آن در سال 2016 میلادی بود.

در ژانویه گذشته، کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی پلوتونیوم کافی برای تولید 10 بمب هسته ای و توان تولید سلاح ها با استفاده از اورانیوم با غنای بالا را دارد.

شمار زیادی از کارشناسان احتمال می دهند که چه بسا کره شمالی خود را برای ششمین آزمایش هسته ای در روز شنبه همزمان با جشن 105 سالگی تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار کره شمالی آماده می کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج