درپی حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه و تهدید رئیس جمهور آمریکا به حمله به کره شمالی، ارتش چین کار انتقال شماری از نیروهایش به مرز کره شمالی را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه العالم، رسانه های گروهی اعلام کردند که 150 تا 160 هزار نظامی چینی به مرز با کره شمالی منتقل شده اند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، احتمال می رود که اقدام چین در ارسال نیروهایش به مرز با کره شمالی آمادگی برای عملیات مشترک نظامی آمریکا و چین علیه کره شمالی باشد زیرا کارشناسان این سخن دونالد ترامپ را که گفت آمریکا می تواند مشکل کره شمالی را بدون کمک چین حل کند، اینگونه تفسیر کردند که احتمال دارد که واشنگتن و پکن با هم برای مهار "خطر کره شمالی" اقدام کنند.

در این میان، گروه دیگری نیز نظری مغایر درباره اهدافی که چین بدنبال آن است، ابراز داشتند.

الکساندر خرامچتخین کارشناس نظامی روس گفت: فکر نمی کنم که چینی ها برای تحقق خواسته آمریکا کار خواهند کرد. بیشتر گمان می رود که ارتش چین برای حل مسئله کره شمالی به نفع چین تلاش خواهد کرد؛ یعنی چینی ها قصد دارند که کره شمالی را از آمریکا بگیرند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیرا اعلام کرد: در صورت مساعدت نکردن چین، آماده است که "مشکل" کره شمالی را بدون کمک این کشور حل کند.

از آن زمان، کره شمالی آمادگی خود را برای "جنگ" با آمریکا اعلام کرد.

این درحالی است که مرکز "نورث 38" ویژه تحقیق درباره کره شمالی اعلام کرد: تصاویر ماهواره ای روز چهارشنبه نشان می دهد که سایت آزمایش هسته ای "پانگی-ری" در شمال کره شمالی برای اجرای یک آزمایش جدید "آماده" شده است.

رادیوی صدای آمریکا نیز به نوبه خود به نقل از شمار زیادی از مسئولان آمریکایی که نام آنها را ذکر نکرد، گفت: کره شمالی "به نظر می رسد که یک بمب هسته ای را در تونلی قرار داده است".

کره شمالی تا امروز پنج آزمایش هسته ای در زیر زمین اجرا کرده است که دو مورد آن در سال 2016 میلادی بود.

در ژانویه گذشته، کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی پلوتونیوم کافی برای تولید 10 بمب هسته ای و توان تولید سلاح ها با استفاده از اورانیوم با غنای بالا را دارد.

شمار زیادی از کارشناسان احتمال می دهند که چه بسا کره شمالی خود را برای ششمین آزمایش هسته ای در روز شنبه همزمان با جشن 105 سالگی تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار کره شمالی آماده می کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج