سرویس بین ا لملل - رئیس جمهور چین در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود گفت: مسئله کره شمالی باید از طریق مسالمت آمیز حل شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رسانه های چین، رئیسان جمهوری چین و آمریکا که کمتر از یک هفته از دیدار حضوری آنان در فلوریدا می گذرد، روز چهارشنبه مسائل مربوط به کره شمالی و سوریه را تلفنی بررسی کردند.

«شی جین پینگ» به «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی خود گفته است که مسائل مربوط به کره شمالی و سوریه باید از طریق مسالمت آمیز و گفت وگو حل و فصل شود.

بنابر این گزارش، «شی» در سخنان خود به «ترامپ» تاکید کرد که راه حل سیاسی، شیوه مناسبی برای پایان مناقشات سوریه است و از وی و همه طرف های ذیربط خواست به دنبال راهکارهای سیاسی برای پایان بحران سوریه باشند.

تلویزیون «ان.اچ.کی» ژاپن نیز در گزارشی از انجام این گفت وگوی تلفنی خبر داده و اعلام کرد: کره شمالی، مسائل هسته ای این کشور و اتفاقات شبه جزیره کره محور گفت وگوی رئیسان جمهوری چین و آمریکا بوده است.

رئیس جمهور خلق چین در خصوص شبه جزیره کره نیز خواستار استفاده از روش های صلح آمیز برای پایان بحران شبه جزیره کره شده است.

گفت و گوی این دو مقام در حالی صورت می گیرد که آمریکا چند روز پیش و در اقدامی کاملا تحریک آمیز و در راستای تشدید بحران در منطقه شرق آسیا بویژه شبه جزیره کره، کشتی های جنگی خود از جمله ناو غول پیکر «یو.اس.اس کارل وینسون» و چند ناو دیگر را با هدف آنچه تامین منافع خود در مقابل کره شمالی خوانده بود به سوی آبهای همجوار کره شمالی حرکت داده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج