رئیس کمیته امنیتی- دفاعی مجلس سنا روسیه می گوید آمریکا حرف آخر را در صحنه جنگ سوریه نمی زند و برای حل بحران این کشور نیازمند همکاری با مسکو است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، «ویکتور اوزروف» رئیس کمیته امنیتی- دفاعی مجلس سنا روسیه از آمادگی این کشور برای همکاری بیشتر با آمریکا در زمینه سوریه خبر داد و گفت بدون این همکاری فرونشاندن بحران سوریه و جنگ با تروریسم میسر نخواهد بود.

وی همچنین گفت علیرغم ادعای آمریکا مبنی بر آمادگی برای اقدامات نظامی بیشتر علیه سوریه، حملات جدید مشابه آنچه دیروز در حمله به پایگاه هوایی «الشعیرات» انجام گرفت، محتمل نیست.

به گفته اوزروف، بی شک روسیه نیازمند برقراری مذاکره با آمریکا است. در عین حال، واشنگتن حرکت آخر را در صحنه شطرنج سوریه انجام نمی دهد و مشکل می تواند این قضیه را بدون توافق با مسکو فیصله دهد.

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیروز صبح دستور حمله موشکی به پایگاه «الشعیرات» سوریه را صادر کرد. این حمله با پرتاب 59 فروند موشک «تام هاوک» از عرشه 2 ناو آمریکایی مستقر در مدیترانه انجام شد و فاقد هرگونه مجوزی از سوی شورای امنیت سازمان ملل یا حتی کنگره آمریکا بود. بهانه آمریکا برای توجیه این اقدام، حمله شیمیایی به «خان شیخون» در استان ادلب است که به ارتش سوریه نسبت داده می شود. این درحالی است که دولت سوریه به کارگیری هرگونه سلاح شیمیایی را رد کرده است .

وزارت خارجه سوریه نیز در این باره اعلام کرد که حمله شیمیایی به منطقه خان شیخون اقدامی از پیش برنامه ریزی شده بود تا حمله آمریکا به مواضع ارتش سوریه را که همواره در حال نبرد با تروریسم است، توجیه کند.

پیشتر، «ولادیمیر سافرانکوف» معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در جریان نشست اضطراری شورای امنیت این سازمان در رابطه با سوریه اعلام کرد که آمریکا باید تجاوز به سوریه را متوقف و مبارزه با تروریسم را آغاز کند. وی تاکید کرد که روسیه آماده همکاری در این زمینه است و این مسئله را بارها اعلام کرده ایم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج