وزیر امور خارجه هند تاکید کرد کشورش تمام مولفه‌های لازم برای عضویت دایم در شورای امنیت سازمان ملل متحد را در اختیار دارد. به گفته او، دولت دهلی‌نو تمام تلاش‌های دیپلماتیک برای تضمین ورود هند به این کلوب منتخب را انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه زی نیوز، سوشما سوارج، وزیر امور خارجه هند تاکید کرد که چهار عضو شورای امنیت شامل آمریکا، روسیه، ‌انگلیس و فرانسه از تلاش هند حمایت می‌کنند و چین به عنوان پنجمین عضو شورای امنتیت علنا با آن مخالفت نکرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی هند افزود: اطمینان دارم اگر این بار اتفاقی رخ ندهد، دفعه آینده هند به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد انتخاب می‌شود.

این مقام همچنین با ابراز امیدواری نسبت به برخورداری اعضای جدید از امتیازات اعضای کنونی شامل حق وتو گفت: هند همان اختیارات و امتیازات اعضای دائم کنونی را می‌خواهد.

وزیر امور خارجه هند گفت: نمی‌خواهیم تمایزی میان اعضای قدیم و جدید قائل شوند. نمی‌خواهیم دو دسته به وجود آید؛ دسته اول و دوم اعضای دائم. باید روشن شود که هند همان مسوولیت‌ها، همان امتیازات و همان وظایفی را می‌خواهد که اعضای کنونی در اختیار دارند.

حین مذاکرات بین دولتی، آمریکا و انگلیس با اعطای حق وتو به اعضای جدید مخالفت کردند. فرانسه حامی این طرح است و روسیه و چین نیز هنوز در این رابطه اظهارنظری نکردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج