رئیس ائتلاف ملی عراق ضمن انتقاد از برافراشتن پرچم کردستان در استان کرکوک، خواستار نصب پرچم کشور عراق بر فراز ساختمان‌های دولتی این استان شد.

به گزارش خبرگزاری موج، «عمار الحکیم» رئیس ائتلاف ملی عراق درباره برافراشته کردن پرچم کردستان در استان «کرکوک» توسط دولت محلی این استان واکنش نشان داد.

الحکیم که در دیاله حضور دارد، خواستار پایین کشیدن پرچم کردستان از ساختمان‌های دولتی کرکوک و برافراشتن پرچم کشور عراق بر فراز این ساختمان‌ها شد.

وی در این زمینه گفت: برافراشتن پرچم منطقه کردستان در کرکوک سوای درخواست اقشار عرب و ترکمن، و تخطی از اصل توافق در شورای استانداری، چهره مناسب و خوبی ندارد و اقدامی شتاب‌زده است.

به گزارش روزنامه «القدس العربی»، الحکیم که رئیس بزرگترین فراکسیون سیاسی در پارلمان عراق است، تأکید کرد: از استاندار کرکوک و شورای استانداری میخواهیم که این پرچم را پایین کشیده و پرچم عراق را نصب کنند.

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق نیز دو روز پیش از مسئولان کرکوک خواست که به قانون اساسی این کشور احترام گذاشته و تصمیم‌های شخصی نگیرند.

«سعد الحدیثی» سخنگوی نخست‌وزیر عراق، نیز چندی پیش در واکنش به نصب پرچم منطقه کردستان در اداره‌ها و مراکز استان کرکوک، تأکید کرد که قانون اساسی در این باره کاملا مشخص و واضح است.

الحدیثی گفت: ما با این موضوع بر اساس قانون اساسی رفتار می‌کنیم و قانون اساسی نیز شفاف و صریح اختیارات دولت فدرال را در مقابل دولت‌های محلی در استان‌هایی که تماما به اقلیم کردستان ملحق نشده‌اند مشخص کرده است.

سخنگوی دولت عراق تأکید کرد که چنین چیزی در 14 سال گذشته در هیچ استانی سابقه نداشته و در این باره نیز تا کنون در هیچ نشستی با مسئولان اقلیم کردستان بحث و گفت‌و گو نشده است. او صراحتا گفت که این کار خلاف قانون اساسی است.

شورای استانداری کرکوک، با اکثریت آرا در حالی که نمایندگان عرب و ترکمن جلسه رأی‌گیری را ترک کردند، رأی به نصب پرچم منطقه کردستان همراه با پرچم عراق در مؤسسات دولتی این استان داد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج