وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد اطلاعاتی وجود دارد که در هنگام برگزاری مراسم بزرگداشت نبرد گالیپولی در ترکیه که صدها نفر از استرالیا و نیوزلند در آن شرکت می‌کنند،‌ احتمال حملات ترویستی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، جولی بیشاپ وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌ای گفت اطلاعاتی به دست دولت استرالیا رسیده که حملاتی در سالگرد برگزاری مراسم گالیپولی در ترکیه انجام خواهد گرفت.

به نوشته خبرگزاری رویترز، خانم بیشاپ گفت اطلاعاتی به دستش رسیده که تروریست‌ها برنامه دارند حملاتی در مراسم یادبود کشته‌شدگان گالیپولی در ترکیه اواخر ماه آوریل انجام دهند که این مراسم با حضور استرالیایی‌های زیادی برگزار می‌شود.

وزیر خارجه استرالیا افزود، دولت ترکیه هم از این مساله مطلع است و مثل همیشه تدابیر امنیتی را در زمان مراسم بالا می‌برد همچنین دولت استرالیا هشدارهای تازه برای توریست‌ها درباره سفر به ترکیه را اعلام کرده است.

گالیپولی نام خلیجی در ترکیه است و نام نبردی در زمان جنگ جهانی اول شد که بین امپراتوری عثمانی و نیروهای ائتلافی (بریتانیا، فرانسه و آنزاک‌ها) اتفاق افتاد و بیش از هشت ماه طول کشید.

آنزاک نامی است برای ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند که در جنگ جهانی اول به عنوان پشتیبان بریتانیا شرکت کردند و در جنگ گالیپولی مشهور شدند. در این نبرد دهها هزار نفر از نیروهای آنزاک کشته و زخمی شدند.

در استرالیا و نیوزلند هرساله روز آنزاک به یادبود کشته‌شدگان و مجروحان این جنگ گرامی داشته می‌شود و هر ساله در روز آنزاک صدها نفر از استرالیا و نیوزلند برای گرامی‌داشت یاد کشته‌شدگان این جنگ با سفر به ترکیه به گالیپولی می‌روند تا مراسم این روز را برگزار کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج