رئیس کمیته امور خارجی پارلمان روسیه در خصوص سفر اخیر رئیس‌جمهوری ایران به مسکو تأکید کرد، همکاری‌های ضدتروریستی موفق میان مسکو و تهران می‌تواند مبنای مهم توسعه روابط دوجانبه در دیگر حوزه‌ها قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج،‌ «کنستانتین کساچف» رئیس کمیته امور خارجی پارلمان روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد، همکاری‌های ضدتروریستی موفق میان روسیه و ایران پایه و اساس توسعه روابط دوجانبه میان دو کشور در بسیاری از حوزه‌ها از جمله مسائل انسانی و اقتصادی است.

بنا بر این گزارش، این سناتور ارشد روس ادامه داد، دیدار «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران با «ولادیمیر پوتین»‌ رئیس‌جمهوری و «دیمیتری مدودف» نخست‌وزیر روسیه «آینده همکاری‌های موفق ضدتروریستی در سوریه میان این دو قدرت مهم منطقه که از لحاظ بسیاری با یکدیگر تفاوت دارند» را روشن‌تر کرد.

بر اساس این گزارش، روسیه و ایران ضمن این دیدارها توافقنامه‌ای در خصوص لغو روادید برای تورهای گروهی را با هدف ارتقاء همکاری‌های فرهنگی و انسانی میان دو کشور و همچنین ایجاد شرایطی برای افزایش تبادلات گردشگری به امضا رساندند.

کساچف در ادامه تأکید کرد: «این مسئله صرفا مربوط به لغو ملزومات روادیدی برای گروه‌های گردشگری نیست بلکه به ایجاد یک منطقه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا مربوط می‌شود».

وی با اشاره به امضای 16 قرارداد و دستیابی به توافقاتی مهم در حوزه انرژی افزود: «بسیاری انتظار داشتند که همه چیز در خصوص منطقه تجاری آزاد قرار است در این دیدار مورد توافق قرار گیرد، اما به اعتقاد من این بار زمان کافی وجود نداشت».

این سناتور ارشد روس در ادامه گفت، طرفین همچنین بر مواضع مشترک خود در خصوص مسائل بین المللی تأکید کردند. این به معنای «نقطه عطفی است که ایجاد شده و مسیرها کاملا مشخص شده‌اند و کارهای بیشتری برای افراد بیشتری وجود خواهد داشت، از مسائل مربوط به لغو روادید گرفته تا ورزش و تبادلات فرهنگی».

کساچف ادامه داد: «تمام اینها نشان می‌دهد که طرفین تمایل دارند نه تنها خود را به ارقام مربوط به تبادلات اقتصادی محدود نکنند بلکه همکاری‌های خود را نیز افزایش داده و تقویت کنند».

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج