نخست وزیر ترکیه به کشورهای اروپایی هشدار داد بهتر است سرگرم رسیدگی به امورات خود باشند و از مداخله در همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه بپرهیزند.

به گزارش خبرگزارى موج به نقل از رویترز، «بنعلی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه در اظهارات امروز سه شنبه خود، اروپا را از مداخله در همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه که قرار است 16 آوریل (۲۷ فروردین) برگزار شود، برحذر داشت و هشدار داد: بهتر است سر اروپایی ها به کار خودشان گرم باشد!

گفتنی است که همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه که در صورت رای مساعد مردم، نظام پارلمانی را به ریاست جمهوری تغییر و حدود اختیارات «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه را افزایش می دهد، روابط آنکارا و کشورهای اروپایی را تا حد بی سابقه ای تنزل داده است.

رابطه آنکارا و کشورهای اروپایی از ماه پیش به دنبال ممانعت برخی کشورها مانند هلند از سخنرانی وزرا و دیپلمات های ترکیه به نفع همه پرسی تغییر قانون اساسی این کشور دستخوش تنش شده است .

این کشمکش ها تا حدی پیش رفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه به دفعات مقامات هلند و حتی آلمان را فاشیست و باقی مانده نسل نازی ها خطاب کرد.

البته، سابقه تنش میان ترکیه و کشورهای اروپایی به نحوه برخورد آنکارا با عوامل کودتای 15 جولای سال 2016 باز می گردد. ترکیه تا کنون 41 هزار نفر را در رابطه با این کودتا که به جنبش گولن نسبت داده می شود، بازداشت کرده و مورد مواخذه قرار داده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج