سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که صدها شهروند عراقی طی ماه های اخیر در حمله های هوایی ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا به مواضع داعش در عراق کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه خبری روزنامه القدس العربی، سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که ممکن است این حمله ها نقض قوانین بین المللی باشد.

سازمان مذکور افزود: دستورهای صادر شده از مسئولان عراقی به این معنی بود که نیروهای ائتلاف بین المللی باید می دانستند که شماری از غیر نظامیان در نتیجه این حمله کشته می شوند.

عفو بین الملل ادامه داد: شواهد و ادله جمع آوری شده در شرق موصل نشان می دهد که حمله های هوایی ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا باعث ویرانی کامل منازل و افراد داخل آن شده است.

سازمان عفو بین الملل تصریح کرد که در حمله هوایی 17 مارس دستکم 150 شهروند عراقی در منطقه جدید موصل کشته شدند که بعد از آن مسئولان آمریکایی و عراقی در اواخر هفته اعلام کردند که در اواخر هفته در این حادثه و حوادث دیگر تحقیق خواهند کرد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق روز یکشنبه در بیانیه ای توضیحاتی را درباره اخبار منتشر شده مبنی بر کشتار مردم موصل بر اثر حمله هوایی ائتلاف آمریکا ارائه داد .

در این بیانیه تاکید شده است: همزمان با کسب پیروزی ها، تلاش ها و ادعاها برای تاثیر بر افکار عمومی آغاز می شود و مبالغه ها و اشتباهاتی در این رابطه صورت می گیرد؛ مانند خبر رسانه ها مبنی بر کشتار صدها شهروند بر اثر حمله هوایی !

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: برای روشن شدن افکار عمومی حقیقت این ماجرا را تشریح می کنیم؛ روز 17 مارس 2017 میلادی، نیروهای مبارزه با تروریسم به محله «الرساله» حمله کردند. از سوی دیگر عناصر داعش خودروهای بمب گذاری شده را به همراه شماری از عوامل انتحاری منفجر کردند تا مانع از پیشروی نیروهای ما شوند اما نیروهای ما موفق به پاکسازی کامل محله «الرساله» در ساعت 18 همان روز شدند. ساعاتی بعد ائتلاف بین المللی بنا به درخواست نیروهای عراقی مواضع داعش را در این منطقه بمباران کرد .

این در حالی است که مقامات آمریکایی مسئولیت حمله هوایی به منطقه ای در غرب موصل عراق که گفته می شود در آن بیش از 200 نفر کشته شده اند پذیرفتند. مقامات آمریکایی پذیرفته‌اند که نیروهای ائتلاف مسئول حمله‌ای هوایی در منطقه‌ای در غرب موصل در 17 مارس (۲۷ اسفند) بوده‌اند. شهروندان ساکن منطقه‌ای که حمله در آن انجام شده می‌گویند بیش از 200 غیرنظامی در جریان آن کشته شده‌اند .

در بیانیه‌ای که ائتلاف به رهبری ایالات متحده منتشر کرده، آمده است حمله هوایی به درخواست نیروهای امنیتی عراق، برای هدف قرار دادن عناصر و تجهیزات داعش انجام شده‌ است. مقامات ائتلاف بدون تائید مرگ شهروندان غیرنظامی، گفته‌اند حمله هوایی غرب موصل، به «محلی انجام شده که به گزارش‌های تلفات غیرنظامی مربوط می شود .

همچنین «عرفان محمود الحیالی» وزیر دفاع عراق دستور داد به صورت فوری درباره حملات هوایی ائتلاف آمریکا به منطقه «الموصل الجدیده» در شهر موصل که صدها کشته برجای گذاشت، تحقیقات شود .

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج