نماینده آمریکا در سازمان ملل می گوید اعضای شورای امنیت برای آنکه صلح و امنیت جهانی را تضمین کنند، نیازمند برخورداری از تسلیحات هسته ای هستند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بی بی سی، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، در توضیح چرایی تحریم نخستین نشست سازمان ملل با موضوع منع کاربرد تسلیحات هسته ای، مدعی شد: ساده بگویم منع جهانی استفاده از تسلیحات هسته ای واقع گرایانه نیست.

گفتنی است در مجموع نمایندگان 40 کشور از حضور در مذاکرات منع تسلیحات هسته ای سر باز زده اند که در میان آنها علاوه بر آمریکا نام روسیه، فرانسه و انگلیس نیز به عنوان دیگر قدرت های هسته ای جهان به چشم می خورد.

با این حال، بیش از 120 کشور جهان همچنان خواستار ارائه طرحی در راستای منع قانونی استفاده از تسلیحات هسته ای هستند.

در عین حال، هیلی مدعی شد: اعضای شورای امنیت از بیم حضور «بازیگران بد» که قابل اعتماد نیستند، نیازمند برخورداری از تسلیحات هسته ای هستند.

وی در تکمیل ادعای خود گفت: برای خانواده خود هیچ چیز بیش از زندگی در جهانی عاری از تسلیحات هسته ای نمی خواهم. با این حال ما باید واقع گرا باشیم.

هیلی علاقمندی کره شمالی به دستیابی به تسلیحات هسته ای را شاهدی بر ادعای خود عنوان کرد.

تصمیم سازمان ملل برای بحث پیرامون طرح منع کاربرد تسلیحات هسته ای در ماه اکتبر گذشته اعلام شد. همان موقع نیز روسیه، آمریکا، رژیم صهیونیستی، فرانسه و انگلستان به این تصمیم رای مخالف دادند حال آنکه رای چین، پاکستان و هند ممتنع بود.

جالب آنکه ژاپن به عنوان تنها کشور قربانی تسلیحات هسته ای، با مذاکره پیرامون منع کاربرد این قبیل سلاح ها مخالفت و صحبت پیرامون این موضوع آن هم بدون حضور قدرت های هسته ای جهان را کاری بیهوده توصیف کرد.

به ادعای هیلی، مادامیکه برخی از بازیگران به قول وی بد به تسلیحات هسته ای دسترسی دارند، آنهایی که به زعم وی خوب هستند و قصد برقراری صلح را دارند، نمی توانند با محروم کردن خود از این تسلیحات پاسخگوی تامین امنیت شهروندانشان باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج