بیش از 100 کشور جهان قرار است از امروز (دوشنبه) اولین مذاکرات سازمان ملل بر سر تسلیحات هسته‌ای جهان را به رغم اعتراض و مخالفت چندین کشور شامل قدرت‌های هسته‌ای اصلی جهان آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در ماه اکتبر گذشته 123 کشور عضو سازمان ملل اعلام کردند یک کنفرانس مرتبط با سازمان ملل را به منظور مذاکره بر سر یک معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای که به لحاظ قانونی الزام‌آور باشد برگزار خواهند کرد. این مساله در حالی اعلام شد که اکثر قدرتهای هسته‌ای رسمی و غیررسمی جهان علیه برگزاری این مذاکرات رای دادند.

انگلیس، فرانسه، روسیه، آمریکا و اسرائیل به این طرح رای منفی داده و چین، هند و پاکستان به آن رای ممتنع دادند.

حتی ژاپن که تنها کشور قربانی حمله هسته ای در جهان است به طرح برگزاری این مذاکرات رای منفی داد و گفت، عدم وجود اتفاق نظر بر سر این مذاکرات می تواند موجب تضعیف روند خلع سلاح هسته ای موثر در جهان شود.

از جمله کشورهای حامی اصلی این کنفرانس، اتریش، ایرلند، مکزیک، برزیل، آفریقای جنوبی و سوئد بوده اند. صدها سازمان غیر دولتی نیز از این تلاش حمایت کرده اند.

این حامیان می‌گویند که تهدید فاجعه هسته ای به سبب افزایش تنشها در اثر برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی و دولت جدید و پیش بینی ناپذیر ترامپ در حال افزایش است. آنها همچنین به جنبشهای مردمی موفقی که در سال 1997 منجر ممنوعیت مین و در سال 2008 منجر به ممنوعیت مهمات خوشه ای شد به عنوان الگو اشاره می کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج