سازمان ملل امروز (دوشنبه) اعلام کرد، رهبران دو بخش ترک نشین و یونانی نشین قبرس قرار است روز یکشنبه هفته آینده در مراسم شام تحت نظارت این سازمان در شهر نیکوزیا با یکدیگر دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری رویترز، این نخستین ملاقات مصطفی آکینجی، رهبر قبرس ترک نشین و نیکوس آناستاسیادس، رهبر بخش یونانی نشین قبرس از زمان معلق شدن مذاکرات صلح دو طرف در ماه فوریه گذشته است.

ماه گذشته میلادی تصمیم پارلمان قبرس یونانی نشین برای گرامیداشت همه پرسی سال 1950 که با هدف متحد کردن قبرس با یونان برگزار شد، خشم قبرس ترک نشین را در پی داشت و موجب معلق شدن مذاکرات صلح در این جزیره شد.

اسپن بارت ایده، مشاور ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور قبرس اعلام کرد، قصد دارد روز یکشنبه آینده دوم آوریل میزبان مراسم شامی با حضور آناستاسیادس و آکینجی باشد.

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر او منتشر کرد، این دیدار قرار است در منطقه حائل تحت کنترل سازمان ملل که شهر نیکوزیا پایتخت قبرس را به دو بخش تقسیم کرده انجام شود.

قبرس بعد از آن به دو بخش تقسیم شد که ترکیه در سال 1974 به سبب وقوع کودتایی در این جزیره با حمایت یونان تحریک شده و به آن حمله کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج