دادستانی کره جنوبی در پی صدور حکم بازداشت رئیس‌جمهور برکنار شده‌ی این کشور است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، دادستانی کل کره جنوبی که مسئول رسیدگی به پرونده «پارک گئون های» رئیس‌جمهور برکنار شده‌ این کشور به اتهام رشوه‌خواری و فساد مالی است، در تلاش صدور حکم بازداشت وی است.

رسانه‌های کره جنوبی امروز دوشنبه گزارش داده‌اند که دادستانی این کشور بیم آن را دارد که پارک گئون های مدارک و شواهد علیه خود را نابود کند.

دادستانی کل کره جنوبی در راستای تلاش خود برای صدور حکم بازداشت رئیس‌جمهور برکنار شده‌ی این کشور اعلام کرد: فرد متهم از قدرت و موقعیت خود به عنوان رئیس‌جمهور سوءاستفاده کرده تا از شرکت های بزرگ رشوه بگیرد یا آزادی مدیریت آنها را نقض کند. او در این ماجرا اطلاعات محرمانه دولتی را در اختیار فرد دیگری قرار داده است.

در کانون اتهامات علیه رئیس‌جمهور برکنارشده‌ی کره جنوبی، نام «چون سون سیل» دوست صمیمی او به چشم می‌خورد.

پارک گون های به او اجازه داده بود که بدون هیچگونه پست رسمی در تصمیم گیری‌های دولت مشارکت داشته و هم‌زمان به نفع خود دست به کلاهبرداری بزند.

چون سون سیل که مشاور پارک بوده، از جمله مبالغ هنگفتی از شرکت‌های بزرگ کره‌ای چون سامسونگ دریافت کرده است. سون سیل تحت بازجویی در زندان بسر می‌برد.

در ماه دسامبر سال 2016 و به دنبال ماه‌ها تظاهرات علیه پارک، پارلمان کره جنوبی رای به برکناری او داد؛ رأیی که بیش از دو هفته پیش (۱۰ مارس) از سوی دادگاه قانون اساسی این کشور تأیید شد.

رئیس‌جمهور برکنارشده‌ی کره جنوبی با رای قضات دادگاه قانون اساسی مصونیت قضایی خود را از دست داد. او اتهامات مطرح‌شده را رد کرده و خود را بی‌گناه می‌داند.

گفته می‌شود رئیس‌جمهور برکنارشده‌ کره جنوبی در صورت اثبات اتهامات با مجازات بیش از 10 سال زندان روبرو خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج