وزیر خارجه سودان اعلام کرد که «عمر البشیر» رئیس‌جمهور این کشور با وجود درخواست سازمان دیده‌بان حقوق بشر برای بازداشت وی، در اجلاس اردن شرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، «ابراهیم غندور» یکشنبه شب اعلام کرد که عمر البشیر در اجلاس سران عرب که روز چهارشنبه در اردن برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی سودان به نقل از غندور گزارش داد که عمر البشیر در رأس یک هیأت سودانی برای شرکت در اجلاس سران عرب به اردن می‌رود.

غندور افزود: چیز عجیبی نیست که سازمان دیده‌بان حقوق بشر از اردن برای ممانعت از ورود البشیر به این کشور درخواست نماید زیرا این سازمان همواره با سودان خصومت داشته است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر همزمان با برگزاری بیست‌و هشتمین دور اجلاس سران عرب (روز چهارشنبه) در اردن، خواستار بازداشت عمر البشیر در این کشور شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه خود آورده است که اردن بایستی مانع ورود عمر البشیر به این کشور شده و یا مسئولان اردن، البشیر را به محض ورود به این کشور بازداشت کنند.

عمر البشیر از سال 2009 به اتهام ارتکاب جنایت جنگی و جرایم ضدبشری در منطقه دارفور، تحت تعقیب دادگاه لاهه است.

منطقه دارفور از سال 2003 شاهد درگیری بین نیروهای ارتش دولتی و 3 جنبش مسلح است که تا کنون در نتیجه این درگیری‌ها 300 هزار نفر کشته و حدود 2.5 میلیون نفر نیز آواره شده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج