وزیر خارجه ترکیه در جریان نشست ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در واشنگتن، از فشارهای آنکارا به «حماس» برای ترک سلاح و به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، وزیر امور خارجه ترکیه از فشارهای کشورش به جنبش مقاومت اسلامی حماس برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی خبر داد.

مولود چاووش اوغلو روز چهارشنبه (امروز) در سخنرانی خود در نشست ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در واشنگتن گفت که ترکیه فشارهایی بر حماس اعمال کرده تا سلاح به زمین گذاشته و با اسرائیل وارد مذاکره شود.

وی ادامه داد، حماس اعلام آمادگی کرده که اسرائیل را به رسمیت بشناسد و انتخابات پارلمانی را نیز برگزار کند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، چاووش اوغلو به روابط کشورش با رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرد و گفت که افق گفت‌وگوهای مسالمت‌آمیز بعد از عادی‌سازی روابط آنکارا و تل‌آویو واضح تر شده و نتایج این عادی سازی، از جمله تسهیل در روند گفت‌وگو با طرف فلسطینی به نفع هر دو طرف است.

وزیر خارجه ترکیه در خصوص عملیات این کشور علیه داعش نیز مدعی شد که آنکارا در این جنگ به حمایت هرگونه گروه‌تروریستی تکیه نکرده و «یگان‌های مدافع خلق» و «حزب اتحاد دموکراتیک کردها» شکلی دیگری از گروهک تروریستی «حزب‌کارگران کردستان» (پ.ک.ک) هستند.

چاووش اوغلو همچنین مدعی شد که ترکیه برای امنیت در شمال سوریه بیش از هر طرف دیگر تلاش‌ کرده و روند مذاکرات ژنو به منظور دستیابی به آتش بس سراسری در سوریه مؤید آن است.

در واکنش به این سخنان وزیر خارجه ترکیه در خصوص فشارهای آنکارا به جنبس حماس، یک منبع وابسته به این جنبش به المیادین گفت که ترکیه فشارهایی را با هدف به رسمیت شناختن اسرائیل به حماس اعمال کرد ولی این جنبش آن را نپذیرفته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج