«شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دقایقی پیش در راس یک هیات کارشناسی سیاسی و اقتصادی عازم «آستانه» پایتخت قزاقستان شد.

به گزارش خبرگزاری موج، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان ساعاتی پیش بنا به دعوت «نورسلطان نظربایف‌» رئیس جمهور قزاقستان با سفر رسمی 2 روزه عازم «آستانه» شد.

بر اساس این گزارش، طبق برنامه در چهارچوب این سفر دیدار بین مقامات عالی رتبه 2 کشور صورت خواهد گرفت.

طبق برنامه بررسی چگونگی و چشم‌انداز توسعه بیش از پیش روابط بین ازبکستان و قزاقستان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی، سرمایه‌گذاری، حمل و نقلی و ارتباطات، فرهنگی و انسانی و همچنین مسائل روز منطقه‌ای و بین‌المللی در دستور کار روسای جمهور 2 کشور قرار دارد.

در چارچوب سفر رئیس جمهور ازبکستان برنامه‌ریزی می‌شود در شهر آستانه نمایشگاه صنایع ملی ازبکستان و نشست مشترک اقتصادی و بازرگانی با حضور نمایندگان بازرگانی 2 کشور برگزار شود.

در پایان سفر رئیس جمهور ازبکستان برنامه‌ریزی شده است تا چندین سند دوجانبه بین دولتی و همچنین قراردادهای بزرگ بازرگانی مبنی بر گسترش بیش از پیش همکاری‌های ازبکستان و قزاقستان امضا شود.

هم‌اکنون قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود و مبادلات بازرگانی خارجی این 2 کشور در سال 2016 میلادی بیش از 2 میلیارد دلار بوده است.

هم اکنون در ازبکستان 229 شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان از جمله 192 شرکت مشترک و 37 شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه‌گذاران قزاق در زمینه‌های ساختمان‌سازی، فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

همچنین نمایندگی 3 شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه‌گذاری ازبکستان به ثبت رسیده است.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، قزاقستان استقلال این کشور را در تاریخ 23 اکتبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج