«فومیو کیشیدا» وزیر خارجه ژاپن در اظهاراتی اعلام کرد که آزمایش موتور موشک جدید توسط کره شمالی، اقدامی تحریک آمیز و غیرقابل قبول است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، «فومیو کیشیدا» وزیر خارجه ژاپن امروز آزمایش نسل جدید موتور موشک توسط کره شمالی را «اقدام تحریک آمیز و غیرقابل قبول» خواند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، وزیر خارجه ژاپن در این باره اعلام کرد: تداوم اقدامات تحریک آمیز کره شمالی مسلماً غیرقابل قبول است.

«فومیو کیشیدا» در ادامه تأکید کرد که توکیو با واشنگتن و سئول و همچنین با سایر کشورهای مرتبط برای خنثی سازی تهدیدات کره شمالی همکاری خواهد کرد.

لازم به ذکر است، خبرگزاری مرکزی کره شمالی (KCNA) چند روز پیش اعلام کرد که این کشور موتور موشک جدید و قدرتمندی را با موفقیت آزمایش کرده است.

رهبر کره شمالی در سخنانی این آزمایش که نسل جدیدی از موتورهای بسیار قوی در موشک و ماهواره‌ بَرها را در اختیار کره شمالی قرار داده است را «تولدی تازه‌ در صنعت موشکی» پیونگ یانگ توصیف کرده بود.

شایان ذکر است، کره شمالی اوایل اسفند ماه سال جاری میلادی نیز با شلیک چند فروند موشک بالستیک به آزمایش موشکی جدیدی اقدام کرده بود.

در همین رابطه شورای اروپا هم دوشنبه 9 اسفندماه سال جاری با انتشار بیانیه ای از تصمیم خود برای تمدید و وضع برخی تحریم ها علیه کره شمالی بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه پیونگ یانگ خبر داد.

در متن این بیانیه آمده بود: امروز در 27 فوریه سال جاری میلادی، این شورا با اتخاذ برخی تدابیر قانونی به وضع تحریم های سخت گیرانه تری علیه کره شمالی پرداخته است. تحریم های اعمالی اتحادیه اروپا به محدودیت های بیشتری علاوه بر قطعنامه 2321 شورای امنیت مصوب 30 نوامبر سال 2016 می پردازد.

در این راستا، خبرگزاری مرکزی کره شمالی (KCNA) نهم سپتامبر سال جاری اعلام کرده بود: آزمایش کره شمالی اجازه دستیابی به پتانسیل توان هسته ای و ویژگی های یک کلاهک هسته ای استاندارد که از توان نصب بر موشک های راهبردی بالستیک برخوردار باشد را به این کشور داده است.

اعلام این خبر باعث شد تا موجی از انتقادها علیه «پیونگ یانگ» آغاز و غرب به سرکردگی آمریکا وضع تحریم هایی را علیه کره شمالی در دستور کار خود قرار دهد.

این در حالی است که مذاکرات شش جانبه درباره برنامه هسته ای کره شمالی در سال 2009 با کارشکنی های متعدد آمریکا به شکست انجامید.

شایان ذکر است، کره شمالی بارها اعلام کرده است که برنامه موشکی و هسته ای این کشور، به منظور مقابله با تهدیدات آمریکا و متحدانش علیه «پیونگ یانگ» به انجام رسیده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج