پس از آنکه کردهای وای پی جی از دستیابی به توافق با روسیه برای ایجاد یک پایگاه نظامی جدید در شمال غرب سوریه خبر دادند، وزارت دفاع روسیه این مساله را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که مسکو هیچ طرح و برنامه ای برای ایجاد و راه اندازی پایگاه های جدید نظامی در سوریه ندارد.

کردهای سوری موسوم به وای پی جی پیش از این اعلام کرده بودند که به توافق نهایی با مسکو دست یافته اند تا یک پایگاه نظامی جدید در شمال غرب سوریه ایجاد کند و نیروهای کرد در این پایگاه آموزش ببینند.

وزارت دفاع روسیه در ادامه افزود: مرکز آشتی و صلح که روسیه برای کمک به مذاکرات صلح بین طرف های درگیر در سوریه ایجاد کرده، در استان حلب واقع شده تا مانع از نقض آتش بس شود.

سخنگوی کردهای وای پی جی پیش از این به رویترز گفته بود که نیروهای نظامی و خودروهای زرهی روسیه به منطقه افرین در شمال غرب سوریه رسیده اند. این اقدام در چارجوب توافق حاصل شده بین دو طرف بوده است.

ترکیه شبه نظامیان کرد وای پی جی را شاخه ای از شبه نظامیان پ ک ک می داند که در 3 دهه گذشته درگیری خونینی برای جدایی و استقلال از خاک ترکیه داشته اند.

آمریکا، ترکیه و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج