نخست وزیر هلند طی سخنان امروز خود با انتقاد از رفتار تهدید آمیز ترکیه علیه کشورش، گفت که دولت وی تمام تلاش خود را برای تنش زدایی در روابط میان دو طرف به کار خواهد بست.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بوستون هرالد، در پی تنشهای فزاینده اخیر میان مقام های دو کشور ترکیه و هلند، «مارک روتی» نخست وزیر هلند روز یکشنبه اعلام کرد که دولت وی به دنبال کنترل خسارت های ناشی از تنشهای مربوط به آخر هفته گذشته که منجر به تیره شدن روابط میان این کشور و ترکیه شد خواهد بود.

نخست وزیر هلند گفت: بزرگترین مشکل موجود بر سر راه این مساله این است که ترکیه خواستار سخن گفتن با آن دسته از شهروندان این کشور است که می خواهند سخن خود را مطرح کنند. اینها شهروندان هلندی هستند که به صورت بالقوه حق رای در ترکیه را دارند.

وی همچنین با انتقاد از فشارهای مقام های دولت ترکیه به کشورش در خصوص انجام سخنرانی های انتخاباتی در هلند گفت: ترکیه ملت پر افتخاری دارد. هلند ملت پر افتخاری دارد. ما هیچگاه نخواهیم توانست در فضای تهدید و فشار با یکدیگر کار کنیم.

نخست وزیر هلند در عین حال از علاقه خود برای کاهش تنش ها میان دو کشور سخن گفت و افزود: دولت هلند تا جائیکه ممکن است برای تنش زدایی تلاش خواهد کرد. اگر انتخاب ترک ها ایجاد تنش است، ما باید به آن واکنش نشان دهیم. اما ما هر کاری از دستمان بر بیاید برای تنش زدایی انجام خواهیم داد.

گفتنی است روابط میان دو کشور ترکیه و هلند در پی عدم صدور اجازه دولت هلند در خصوص فرود هواپیمای حامل «مولود چاوش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه که روز گذشته انجام شد، به تیره ترین سطح خود رسید.

در پس رخ دادن این حادثه، دولت هلند سفارت خود در آنکارا را تعطیل کرده و ترکیه نیز از سفیر این کشور که در سفر به سر می برد خواست تا به آنکارا باز نگردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج