نمایندگان مجلس انگلیس هشدار می‌دهند، شکست در دستیابی به توافقی درباره بریگزیت هم برای بریتانیا و هم برای اتحادیه اروپا بسیار مخرب خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه دیلی اکسپرس، انتظار می‌رود ترزا می، نخست وزیر انگلیس طی روزهای آینده روند خروج کشورش از اتحادیه اروپا را با آغاز ماده 50 شروع کند.

این در حالی است که گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که می در جریان سخنرانی مهم روز سه شنبه خود در مجلس عوام ممکن است به صورت رسمی آغاز روند بریگزیت را اعلام کند.

در همین حال به دلیل اهمیت جلسه پیش روی مجلس نمایندگان انگلیس، از وزرای انگلیسی خواسته شده تا سفرهای خارجی خود را لغو کنند.

در همین حال نمایندگان محافظه کار نیز عملا از انجام سفرهای خارجی منع شده‌اند.

این در حالی رخ می‌دهد که نگرانی‌ها درباره احتمال بروز مخالفت میان اعضای حزب محافظه کار به دلیل اصلاحات بریگزیت روبه افزایش است؛‌ مساله‌ای که می‌تواند با توجه به اکثریت نه چندان قاطع این حزب به شکست آنها منجر شود.

حضور وزرا و نمایندگان مجلس انگلیس در این جلسه از آنجا حائز اهمیت است که جامعه سیاسی این کشور باید مساله بریگزیت را طی این جلسه حل و فصل کرده و درباره این موضوع به نتیجه‌ای برسند.

این در حالی است که نخست وزیر این کشور همواره تاکید می‌کند که میان خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق و دستیابی به یک توافق بد گزینه اول را انتخاب خواهد کرد اما کمیته امور خارجه مجلس عوام می‌گوید که احتمال اینکه مذاکرات خروج بدون دستیابی به هیچ توافقی پایان یابد، بسیار بالاست.

به گفته این کمیته اگر مقامات نتوانند درمقابل برنامه "بدون توافق" طرح دیگری ارائه دهند درواقع به صورت جدی از مسئولیت خود شانه خالی کردند.

در بیانیه این کمیته آمده است: شواهد نشان می‌دهد که شکست کامل در مذاکرات خروج نتایج بسیار مخربی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا خواهد داشت. طرفین به طور قطع شکست‌های اقتصادی را متحمل خواهند شد ضمن اینکه به سوابق خوب بین‌المللی آنها آسیب خواهد رساند.

افراد و تجار در انگلیس و اتحادیه اروپا نیز در این میان دچار بی ثباتی و عدم اطمینان قانونی گسترده‌ای خواهند شد.

این کمیته هشدار داده است که درخواست از بروکسل برای دریافت حجم گسترده‌ای از مبالغ بدون ارائه توافق‌های مبادلاتی ممکن است تنها گزینه در این مذاکرات باشد ضمن اینکه تاکنون هیچ نشانه‌ای از وجود برنامه‌های پیش بینی شده وجود ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اگر دولت انگلیس در ادعای خود مبنی بر اینکه حاضر است به جای دستیابی به یک توافق بد بدون توافق از این اتحادیه خارج شود، جدی باشد، شرایط بیش از پیش اضطراری خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج