سرویس بین الملل- کارشناس امور غرب آسیا در ارزیابی شرایط اقتصادی افغانستان گفت: نا امنی در این کشور مانع اصلی و عمده در رشد اقتصادی افغانستان است.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج، آرش اشکان افزود: به گفته مقامات رسمی افغانستان بر اساس بررسی های انجام شده رشد اقتصادی این کشور در سال جاری نزدیک به 2 درصد است و این ناشی از افزایش درآمدهای ملی،  صادرات و سرمایه گذاری های خارجی است.

این کارشناس امور غرب آسیا در بخش دیگری بیان کرد: مقامات وزارت اقتصاد و اداره مرکزی آمار افغانستان پیشتر نیز اعلام کرده بودند که رشد اقتصادی این کشور در سال آینده به 3 درصد نیز افزایش می یابد البته در شرایط حاکم بر افغانستان.

 آرش اشکان به این نکته اشاره کرد که رشد دو درصدی و به گفته مقامات افغانستان سه درصدی سال آینده نشان از کاهش رشد اقتصادی در این کشور دارد و نگاه به آمار و ارقام می توان دریافت که در واقع رشد اقتصادی در افغانستان طی 7 سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

وی معتقد است که ناامنی در افغانستان علت اصلی و مانع عمده در کاهش رشد اقتصادی این کشور به حساب می آید و در استان هایی مثل بلخ، قندهار و جوزجان که شاهد سرمایه گذاری هستیم امنیت تا حدودی بیشتر است و این امر به رشد اقتصادی افغانستان کمک می کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج