سفیر روسیه در لندن به وزیر خارجه انگلیس که قرار است در اواخر ماه جاری میلادی به روسیه برود هشدار داده که موضعی نرم‌تر در قبال مسکو اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه ایندیپیندنت، الکساندر یاکوونکو، سفیر روسیه در انگلیس با اشاره به این مساله که بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس در سفرش به روسیه و دیدار با سرگئی لاوروف، همتای خود باید جدی رفتار کند، گفت: سفر بوریس جانسون به روسیه در برهه‌ای از زمان روی می دهد که روابط میان لندن و مسکو در پایین ترین سطح خود از زمان جنگ سرد است.

وی ادامه داد: ما نیازمند روابط راحت با انگلیس نیستیم اما همین روابط هم باید براساس احترام به منافع ملی دو جانبه باشد. لفاظی و سخن پراکنی هیچ رویکرد مثبتی ندارد.

سفیر روسیه در انگلیس همچنین گفت: این به دولت لندن بستگی دارد که این مساله را تعیین کند می خواهد به روابطش با روسیه ادامه دهد یا خیر. از نظر من، می تواند این روابط را ادامه دهد و با ما همکاری کند یا دست از همکاری و روابط با روسیه بکشد. روسیه تهدیدی برای هیچکس نیست، حتی کشورهای حوزه بالتیک.

وی در پاسخ به این ادعا که بوریس جانسون از این سفر به روسیه می خواهد به عنوان حربه‌ای برای تحت فشار قرار دادن مسکو به منظور کنار کشیدن از روند انتخاب‌های دموکراتیک در غرب به ویژه انتخابات در آلمان در سپتامبر 2017 استفاده کند، گفت: هرگونه شواهد و مدرکی درباره این مساله باید علنی شود. این واقعا مضحک است که روسیه بتواند در امور داخلی کشورها دخالت کند. ما نگرش خودمان را در مسائل مربوط به منافع مردم داریم.

پیشتر ادعا شده بود که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رفراندوم های بریگزیت و اسکاتلند دخالت کرده است.

بوریس جانسون، نخستین وزیر خارجه انگلیس است که در پنج سال اخیر به روسیه می رود. دفتر وزارت خارجه انگلیس تاکید کرده که جانسون در دفاع از اصول سیاست انگلیس مصمم خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج