سرویس بین الملل- در پی افزایش تنش سیاسی میان ترکیه و هلند، مقامات آنکارا بار دیگر مسوولان آمستردام را هدف هشدارهای جدی خود قرار دادند.

به گزارش خبرنگار حوزه خبرگزاری موج به نقل از رسانه های ترکیه، نخست وزیر این کشور گفت که اخراج وزیران این کشور از هلند با واکنش شدید آنکارا همراه خواهد بود.

بن علی یلدریم طی سخنانی با اشاره به اینکه امکان قبول آنچه بر وزیران ترکیه در هلند گذشته وجود ندارد، گفت: واکنش ترکیه به این اقدامات دولت هلند شدید و محکم خواهد بود.

وی با بیان اینکه اقدام دولت هلند بر خلاف قوانین دیپلماتیک است، اظهار داشت: مذاکرات دیپلماتیک بی نتیجه ماند و وزیر امور خانواده ترکیه ناچار به بازگشت از هلند به آلمان شدند.

نخست وزیر ترکیه افزود که اخراج وزیر این کشور از هلند برای آمستردام با عواقب همراه خواهد شد.

روز شنبه در ادامه مخالفت ها با برگزاری نشست های تبلیغاتی سیاستمداران ترک در کشورهای اروپایی، دولت هلند مجوز ورود هواپیمای حامل وزیرخارجه ترکیه را صادر نکرد. 

مارک روته، نخست‌وزیر هلند گفت درخواست ترکیه برای برگزاری اجتماع گسترده موجب شد تا با ورود هواپیمای حامل مولود چاوش اوغلو به این کشور اروپایی مخالفت شود.

این اقدام در حالی صورت گرفت که آنکارا تهدید کرده بود اگر دولت هلند سفر چاوش اوغلو به آمستردام را لغو کند، تحریم‌هایی علیه این کشور در نظر خواهد گرفت.

همچنین رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه، از این تصمیم هلند انتقاد کرد و گفت این اقدام یادآور اقدامات نازی‌ها بود و آنکارا اقدام متقابل انجام خواهد داد.
این تنش در شرایطی است که تقریبا تمامی کشورهای اروپایی با تصمیم اخیر دولتمردان ترکیه مبنی بر افزایش قدرت رئیس جمهور این کشور مخالفند و موضع گیری هلند در ماجرای اخیر میان آنکارا و آمستردام تنها به مناسبات دو جانبه باز نمی گردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج