سرویس بین الملل- رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که دولت و مردم سوریه وظیفه دارند از این کشور مقابل تروریست ها دفاع کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از سانا، بشار اسد نیروهای بیگانه ای که بدون دعوت و اجازه دولت سوریه وارد خاک این کشور شده اند، نیروهای متجاوز هستند، حتی اگر نیروهای ارتش ترکیه، آمریکا و یا کشورهای دیگر باشند.

وی که در گفت و گو با شبکه چینی فینیکس شرکت کرده بود، افزود: بحران سوریه باید از دو مسیر موازی؛ یعنی نبرد علیه تروریست ها و گفت و گو حل شود. نبرد علیه تروریست ها وظیفه دولت سوریه است؛ ما وظیفه داریم که از سوری ها دفاع و از هر وسیله ای برای شکست تروریست ها استفاده کنیم.

رئیس جمهور سوریه خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تعداد هر چه بیشتری از کسانی که با تروریست ها در ارتباط بوده و یا اقدامات تروریستی انجام داده اند شامل عفو دولت شوند و به زندگی عادی بازگردند و سلاح خود را زمین بگذارند.

اسد افزود: تنها راه حل، در واقع همان آشتی دولت و گروه های مسلحی است که تا کنون تعداد بسیاری از آنان با پذیرش آشتی به دولت سوریه ملحق شده و در کنار نیروهای ارتش سوریه در حال نبرد هستند و برخی نیز سلاح خود را تحویل داده و به زندگی عادی بازگشته اند.

بشار اسد درخصوص اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره سوریه گفت: ترامپ در تبلیغات انتخاباتی و حتی پس از آن گفته است که اولویت شکست دادن داعش است؛ ما تا کنون هیچ چیز ملموسی درخصوص این اظهارات ندیده ایم، ما اکنون شاهد انواع مختلف حملات نظامی ضد داعش هستیم که به مناطق کوچکی محدود می شوند.

رئیس جمهور سوریه تأکید کرد: نمی توان با تروریسم به صورت گزینشی جنگید و این جنگ باید گسترده و فراگیر باشد.

بشار اسد درخصوص ترکیه گفت: در ترکیه هیچ تغییری صورت نگرفته است، شمال سوریه تنها گذرگاه امدادرسانی به داعش از طریق ترکیه است، و تروریست های این گروه با حمایت ترکیه همچنان فعالند و دست به حمله می زنند.

بشار اسد درخصوص حضور نیروهای آمریکایی در شهر منبج سوریه گفت: این نیروها بدون موافقت دولت سوریه وارد شده اند.

وی افزود: نیروهای بیگانه هر کشوری در سوریه بدون دعوت یا موافقت و یا مشورت ما، نیروهای متجاوز هستند؛ حتی اگر این نیروها از ترکیه و آمریکا و یا کشور دیگری باشند.

بشار اسد تأکید کرد: فکر نمی کنم کاری که این نیروها (آمریکایی و ترکیه ای) انجام می دهند مفید باشد؛ آنان چه می کنند، آیا با داعش می جنگند؟ آمریکایی ها تقریبا در همه جنگ ها شکست خورده اند آنها در عراق شکست خورده و مجبور به عقب نشینی شدند، در سومالی، ویتنام و افغانستان شکست خوردند. نیروهای آمریکایی در هیچ جایی پیروز نشدند و فقط آشوب و ناامنی ایجاد کردند؛ آنان فقط در ایجاد مشکل و ویرانی بسیار خوب عمل می کنند ولی در ایجاد راه حل بسیار بد هستند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج