فرمانده سابق نیروهای انگلیسی در افغانستان گفت، فکر کردن اسرائیل به گزینه نابودی جنبش حماس، بهای سنگینی و غیر قابل تحملی را برایش خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه المصریون، ریچارد کمپ فرمانده سابق نیروهای انگلیسی در افغانستان گفت، فکر کردن اسرائیل به گزینه نابودی همیشگی جنبش حماس در غزه، بهای سنگینی و غیر قابل تحملی را برایش خواهد داشت.

وی در یک مقاله که در تاریخ هشتم مارس (18 اسفند) در روزنامه عبری زبان « اسرائیل امروز » منتشر شد، افزود، اسرائیل برای از بین بردن حماس باید نیروهای بیشتری را بسیج کند و نیروهای ذخیره را نیز به کار بگیرد به اضافه اینکه باید منتظر تلفات زیادی در بین نیروهای خود باشد.

تشدید انزوای سیاسی اسرائیل

علاوه بر این اشغال مجدد غزه موجب انزوای سیاسی اسرائیل و زیان های فراوان اقتصادی می شود به اضافه اینکه گردشگری آن را به میزان زیادی تضعیف می کند.

این ژنرال انگلیسی افزود: از نظر عملیاتی ارتش اسرائیل قارد است بار دیگر غزه را به اشغال در آورد اما چنین اقدامی نتایج فاجعه باری را برایش رقم خواهد زد.

به گفته وی در صورت نابودی کلی حماس، مسئولیت کامل غزه به عهده ارتش اسرائیل خواهد بود در نتیجه اسرائیل باید بازسازی این منطقه را بر عهده بگیرد زیرا هیچ کشور و یا سازمانی در جهان چنین مسوولیتی را نخواهد پذیرفت .

فاش شدن ضعف اطلاعاتی اسرائیل

اما یوسی میلمان کارشناس مسائل امنیتی اسرائیل نیز گفت نتایج بررسی ها در مورد حمله موسوم به صخره سخت در سال 2014 ضعف و ناتوانی اطلاعاتی اسرائیل در همراهی با تغییرات غزه به ویژه پس از تسلط حماس بر آن را برملا کرد.

میلمان که با اطلاعات اسرائیل رابطه نزدیکی دارد در مقاله خود در روزنامه معاریو نوشت، عقب نشینی اسرائیل از غزه در تابستان 2005 ، آمادگی نهادهای امنیتی آن به شکلی متفاوت را به عنوان یک ضرورت مطرح می کند زیرا ارتباط اطلاعات اسرائیل و مزدوران آن در مقایسه با چهل سال قبل یعنی از سال 1967 بسیار سخت شده است.

به گفته وی غزه پس از تسلط حماس در سال 2007 به یک موجودیت مستقل تبدیل شد با این وجود عملکرد سرویس امنیتی اسرائیل با این تغییر همراه نشد.

همچنین روزنامه یدیعوت آحارانوت نوشت: واقعیت ها حاکی از این است که با وجود تلاش اسرائیل برای نابودی تونل های غزه، اما از تحقق این هدف ناتوان است.

این روزنامه در گزارشی که در اواخر فوریه گذشته منتشر شد، نوشت: نتایج تحقیقات در مورد جنگ ناکام اسرائیل علیه غزه در سال 2014، شوکه کننده بود و نشان داد اسرائیل 85 بار در نحوه برخورد با تونل های جنبش حماس شکست خورد و در اصل ارتش اسرائیل دیدگاه روشنی در خصوص جنگ از طریق تونل ها ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج