پایگاه خبری میدل ایست آی نوشت 400هزار آواره کُرد درپی جنگ آنکارا با پ.ک.ک مجبور هستند به اروپا بگریزند اما رئیس جمهور ترکیه به پناه دادن به آوارگان سوری افتخار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، گزارشات گروه‌های بشردوستانه نشان می‌دهد در حالی که دولت ترکیه مفتخر است که به هزاران مهاجر سوری پناه داده است، اما نزدیک به 400هزار آواره شهروند کُرد خود را که درپی جنگ ارتش علیه پ.ک.ک از استان‌های جنوبی فراری شده‌اند، هیچ کمکی از سوی دولت دریافت نکرده‌اند.

به نوشته پایگاه خبری «میدل ایست آی» تا کنون تخمین زده می‌شود حدود 1600 غیرنظامی جان خود را طی درگیری‌های دولت ترکیه با گروه تروریستی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) از دست داده‌اند.

دولت «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از زمان شکسته شدن آتش‌بس با پ.ک.ک در جولای 2015، جنگی تمام عیار را به مدت 9 ماه علیه تروریست‌ها به راه انداخته و بدون ملاحظه به مناطق جنوبی کشور خود حمله‌ور شد.

گفته می‌شود پ.ک.ک از ماه ژوئن 2015 تا جولای 2016 تعداد 337 نظامی، 182 پلیس و 13 گارد روستایی را کشته است. البته برخی گروه‌های ناظر به درگیری‌های ترکیه رقم کلی را بیش از 2500 نفر تخمین می‌زنند.

دولت ترکیه حدود 58 بار قانون منع آمد و شد در 19 شهر مختلف کُردنشین وضع کرد که به وخیم شدن شرایط زندگی این افراد بیش از پیش دامن زد. توپخانه‌ها و تانک‌های ارتش ترکیه نیز خانه‌های مردم کُرد را نابود کرده و افراد زیادی را به کام مرگ کشاند.

یکی از نمایندگان شهر «شرناق» در پارلمان ترکیه می‌گوید نزدیک به 70درصد از آن بطور کامل توسط نظامیان آنکارا نابود شده است.

میدل ایست آی در این گزارش مبسوط تصریح می‌کند اردوغان به جهانیان فخر می‌فروشد که نزدیک به 3 هزار آواره سوری را پناه داده اما با طرد کردن آوارگان کُرد که خودش عامل آن بوده، آنها مجبور به سفر به اروپا و مددجویی از دولت‌های اروپایی شده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج