دولت پاکستان از آغاز مجدد اعمال طرح جنجالی مدیریت مرزی با افغانستان خبر داد که بارها باعث درگیری بین نیروهای مرزی دو کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از «دان‌نیوز»، دولت مرکزی پاکستان بار دیگر با اعمار حصار در نوار مرزی منطقه «لندی‌کوتل» ایالت خیبرپختونخوا با ولایت ننگرهار در شرق افغانستان تلاش برای اجرای طرح جنجالی مدیریت مرزی در خطوط دیورند را دارد.

اوایل سالجاری ارتش پاکستان با روی دست گرفتن طرحی تحت عنوان مدیریت مرزی اقدام به ساخت تاسیسات نظامی و حصار در نقاط صفر خطوط دیورند کردند که با واکنش صریح نظامی نیروهای مرزی افغان مواجه شدند.

نیروهای امنیتی افغان بارها پس از آن با نظامیان پاکستان درگیر شدند و نظامیان ارتش پاکستان را به تجاوز مرزی و ساخت تاسیسات در خاک افغانستان متهم کردند.

درگیری‌های نظامیان دو کشور در خطوط مرزی بر سر طرح جنجالی مدیریت مرزی ده‌ها کشته و زخمی از نیروهای نظامی دو کشور به جا گذاشته و باعث دست کم بسته شدن مرز تورخم به مدت یک هفته شد.

پس از حملات اخیر در شهرهای پاکستان و ادعای اسلام‌آباد مبنی بر استفاده تروریست‌ها از خاک افغانستان برای این حملات و موشک‌باران مناطق مرزی در شرق افغانستان روابط دو کشور به طور کم سابقه‌ای دچار تنش شده است، و نیروهای امنیتی افغان در مناطق مرزی با پاکستان مستقر شده‌اند.

مقامات نظامی افغان نیز در واکنش به حملات موشکی پاکستان هشدار داده بودند که آماده واکنش نظامی و متقابل به مثل هستند.

با این وجود دولت اسلام‌آباد از آغاز اجرای طرح جنجالی مدیریت مرزی خبر می‌دهد، که احتمال درگیری مجدد نیروهای مرزی دو کشور را تشدید خواهد کرد.

مقامات امنیتی پاکستان تاکید دارند که با اجرای حداقل بخشی از این طرح در گذشته نتایج مثبتی را مشاهده کرده‌اند و پس از اعمال این طرح در بخشی از مناطق مرزی و گذرگاه «تورخم» هیچ تروریست و یا مواد منفجره‌ای از این طریق وارد پاکستان نشده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج