یک نویسنده مصری که در اولین گفتگوی فرهنگی ایران و جهان عرب در تهران شرکت کرده بود، در مقاله‌ای بر ضرورت پاسخ مثبت اعراب به گفتگوی ایران - عربی‎ تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بهمن ماه و در ادامه برگزاری اولین دور گفتگوهای ایران و اروپا در ایتالیا و متعاقب آن اولین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره در هند، میزبان اولین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در تهران با حضور حدود 70 نفر از شخصیت های برجسته و تاثیر گذار علمی و فرهنگی از کشورهای مختلف عربی و از جمله خانم شناء السعد از کشور مصر بوده است.

این گفتگوها علیرغم برخی مشکلات و موانع در سطح بین المللی، شاهد حضور با شکوه و موثر شخصیت های مطرح و با مشارکت برخی از دانشگاه های مهم کشور از جمله تهران، شهید بهشتی ، الزهرا (س) ،علامه طباطبایی، قزوین، فردوسی مشهد و ... برگزار شد و مراسم اختتامیه نیز به مناسبت برگزاری مراسم مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 در این شهر مقدس مشهد و با حضور صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر شخصیت های علمی و فرهنگی برگزار گردید.

در همین ارتباط درج برخی مقالات در راستای تاکید بر ادامه روند گفتگوهای کشورهای اسلامی و انتشار آن در رسانه ها قابل توجه می باشد که نمونه ای از آن را می توان در مقاله منتشر شده در روزنامه الوفد مصر به قلم وی دانست.

روزنامه الوفد در مقاله ای به قلم خانم سناء السعید با عنوان «بله به گفتگو و نه به ایران هراسی» با تاکید بر عقلانی بودن ابتکار وزیر خارجه کویت در سفرش به تهران و دعوت به گفتگو با ایران و اقدام سریع و متقابل ایران در دراز کردن دست خود به سوی کشورهای خلیج فارس به منظور همکاری و بررسی مسائل مورد اختلاف و توافق برای آینده و حفاظت از استقلال منطقه می نویسد: ایران علیرغم مواجهه با فشار و باج خواهی آمریکا، درصدد گسترش روابط خود با محیط عربی و اسلامی و تلاش برای ایجاد فضای همزیستی در کشورهای منطقه است که به نفع همگان خواهد بود و منجر به ایجاد تفاهم میان کلیه طرف های منطقه و تشکیل جبهه نجات برای دو طرف عربی و ایرانی در مقابل آمریکای در کمین نشسته می شود.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: تداوم ایران هراسی و تحریک مسائل طائفه ای و مذهبی علیه ایران به نفع هیچ کس نیست، بلکه بر عکس، شرایط و مسائل را پیچیده تر می سازد و اعراب را به سنگر اسرائیل می کشاند. سوء استفاده از مذهب و رسانه ها برای تحریک علیه ایران و تکفیر مردم این کشور به نفع هیچ کس نیست، چرا که منجر به شعله ور شدن طائفه گرایی نژادی و در نهایت تقسیم و ورود منطقه به درگیری های سنی و شیعه می شود که همه این مسائل فقط به نفع توطئه و طرح صهیونیستی - آمریکایی است که به دنبال تقسیم و تجزیه کشورهای منطقه با سوء استفاده از تناقضات مذهبی در منطقه و در نهایت ایجاد آشوب و تقویت درگیری مذهبی هستند.

وی تاکید می کند: همراهی با آمریکا و اسرائیل در محاصره ایران و تلاش این دو برای خارج کردن ایران از معادلات منطقه به نفع هیچ کسی نیست. ایران لقمه آسانی نیست که به راحتی بتوان آن را از نقشه خاورمیانه محو کرد، بنابراین باید دست تعامل به سوی ایران دراز کرد و باید به دعوت گفتگوی این کشور به خصوص بعد از سفر رئیس جمهور روحانی به عمان و کویت و تلاش برای کاهش و مهار نگرانی ها و جنگ سرد بین این کشور و کشورهای خلیج فارس پاسخ مثبت داد. سفری که نشانه اثبات حسن نیت و ابراز تمایل شدید ایران برای رفع احساس نگرانی از منطقه است. به خصوص که رئیس جمهور روحانی بر روابط خوب ایران با همسایگان تاکید کرد و امنیت خلیج فارس را یکی از اصول سیاست های کشورش در منطقه دانست که درصدد برقراری وحدتی بزرگ میان سنی و شیعه و غلبه بر ایران هراسی می باشد.

نویسنده به تحلیل زوایای دیگر این سفر پرداخت و تصریح کرد: سفر روحانی نشانگر تمایل ایران برای گفتگو با عربستان سعودی برای پر کردن شکاف و پایان مشکلات موجود بین دو کشور است، به خصوص که ایران بر ضرورت حسن همجواری میان تمدن ها به عنوان راه پایان درگیری تاکید کرده است. همچنین این سفر نشانگر تمایل صادقانه ایران برای مصالحه با کشورهای عربی به خصوص در خلیج فارس است که همزمان عدم دخالت در امور داخلی دیگران را اثبات می‌کند. بنابراین این تحرک کویت - عمان به همراه تلاش ایران می تواند اکنون آغاز حرکت به سوی ترمیم روابط و برقراری پل ارتباط عمیق بین خلیج فارس و تهران باشد. چالش های موجود در منطقه بهبود روابط بین ایران و کشورهای عربی را الزامی می سازد و به همین دلیل باید اعراب به تحرکات روحانی برای نزدیکی به کشورهای عربی پاسخ مثبت بدهند و نباید درهای مصالحه ای را ببندند که می تواند منجر به گشایش زمینه های گفتگو و پایان دادن به جنگ یمن و کاهش شدت درگیری در بحران سوریه بشود.
سناء السعید در پایان تاکید می نویسد: بدون شک اعراب امروز بیش از گذشته نیاز به تلطیف و بهبود شرایط و هوشیاری به منظور حفاظت از چارچوب عربیت خود به عنوان خط قرمز خویش و ایستادگی در مقابل پراکندگی و تفرقه و ناکام گذاشتن آتش افرزوی دارند. در پایان می گویم که اکنون وقت از سرگیری روابط بین مصر و ایران است و مصر نباید به بهانه مراعات کشورهای خلیج فارس که خود با تهران روابط و منافع اقتصادی دارند، به قطع روابط با ایران ادامه بدهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج