اسنادی که ویکیلیکس از سفارت آمریکا در یمن منتشر کرده نشان می دهد آمریکا به شکل مستقیم در جنگ یمن شرکت داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج، واشنگتن با مشارکت در تجاوز عربستان به یمن در کشتار هزاران غیرنظامی دست داشته است.

مشارکت آمریکا در جنایات سعودی‌ها در یمن از همان آغازین روزهای جنگ کاملاً آشکار و غیر قابل انکار بوده است. اسنادی که ویکیلیکس از سفارت آمریکا در یمن منتشر کرده نشان می دهد آمریکا به شکل مستقیم در جنگ یمن شرکت داشته است.

یمن از سال 2004 تا کنون همواره به کانون توطئه مشترک آمریکا و سعودی ها تبدیل شده و طی 10 سال اخیر هزاران نفر از غیرنظامیان را کشته و مجروح شده اند.

ائتلافی به رهبری عربستان توسط جنگنده‌هایی به یمن تجاوز می‌کنند که تماماً آمریکایی هستند. موشک‌هایی که این جنگنده‌ها بر روی ملت یمن فرو می‌ریزند نیز اکثراً آمریکایی هستند.

آمریکا اخیرا بخشی از تفنگداران دریایی خود را به بهانه مقابله با حملات عناصر القاعده در شهر "لحج" مستقر کرد.

یک مسئول وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز اعلام کرد، نیروی دریایی آمریکا دستور استقرار یک ناو جنگی را در سواحل یمن در واکنش به حمله اخیر انصارالله به ناوچه عربستانی داده است. به گزارش العربیه، این مقام پنتاگون گفت: ناوشکن یو اس اس کول که در حال اداره عملیات است در حال حاضر در منطقه باب المندب واقع در جنوب غرب یمن مستقر شده است.

آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ به بهانه مبارزه با القاعده و گروه های تروریستی به سیاست مداخله گرایانه خود در یمن ادامه داد، در اواخر ماه ژانویه سحرگاه روز یکشنبه (10 بهمن 1395) تعدادی از نیروهای کماندو امریکایی با چتر در روستای یکلا در منطقه قیفه در بخش رداع در استان بیضاء با مجوز دونالد ترامپ فرود آمدند که این حمله به کشته شدن شماری غیرنظامی از جمله چند کودک منجر شد.

به گفته مقامات آمریکایی، هدف از این عملیات، تروریست های عضو القاعده بوده و موفقیت آمیز بوده است. این درحالی است که زنان و کودکان و دیگر غیرنظامیان دراین حمله کشته شدند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در واکنش به این جنایت خواستار آن شده است که آمریکا به خانواده های قربانیان این حمله غرامت بپردازد.

این در حالی است که اگر آمریکا قرار است غرامتی بدهد باید به همه خانواده‌های یمنی که از این جنگ آسیب دیده‌اند بدهد چون آمریکا در همه جنایات انجام شده در یمن مشارکت داشته است.

با این حال دیده بان حقوق بشر از آمریکا خواسته است تا درباره کشته شدن غیرنظامیان ازجمله کودکان در یمن تحقیقات کاملی انجام بدهد. این افراد در حمله نظامی آمریکا در یمن کشته شدند. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده است باید گزارش کاملی درخصوص نقض قوانین جنگی در این عملیات منتشر کند.

البته سازمان دیده بان حقوق بشر فقط مسئولیت حقوقی و مالی آمریکا را در خواسته خود مورد توجه قرار داده است و بعد کیفری جنایات آمریکا در یمن را نادیده گرفته است و از این سازمان حقوق بشری انتظار می رفت که به جای تبرئه آمریکا و کوچک نمایی جنایات آن، به بررسی همه ابعاد این جنایات بزرگ بپردازد، زیرا طبق آمارهای رسمی در این تجاوز تاکنون بیش از 11 هزار و 400 یمنی کشته شده‌اند که بیشتر آنها غیرنظامی بوده اند.

تجاوز ائتلاف سعودی با مشارکت آمریکا در یمن شامل تمامی عناوین جرم- نظیر؛ تجاوز، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی - در اساسنامه دیوان بین المللی کیفری است که رسیدگی به آن در صلاحیت یک دادگاه کیفری است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج