سرویس بین الملل- دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی آمریکا از زمان ورود به کاخ سفید موضع گیری هایی را اتخاذ کرده که به نوعی جهان را متوجه خود کرده است. اما درپس این جنجال کیست؟

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از روزنامه واشنگتن پست، فیلیپ استیفنز مقاله نویس فایننشال تایمز، استیو بنن را یک «ایدئولوگ» توصیف کرد که «که سبب تحریک ترامپ می شود.»

واشنگتن پست در گزارشی به تأثیر سیاست های استیو بنن  مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا بر تصمیمات دونالد ترامپ پرداخت. 

این روزنامه نوشت: به نظر می رسد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا آماج حملاتی شده است که از هر سو وی را هدف قرار داده است و او در اصل در این باره ابراز نگرانی می کند که تحقیقات در ارتباط با رابطه تیمش با روسیه می تواند تهدیدی برای قدرت خود وی محسوب شود.

پس از آن که استیو بانن مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه راهبرد خود را در کنفرانس اقدام سیاسی محافظه کاران مطرح کرد، صبح روز جمعه خود ترامپ در صفحه توئیترش دشمنان خود را محکوم کرد.  در این مورد خاص، وی  اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) را هدف قرار داد. او اف بی آی را به «ناتوانی در متوقف کردن افشاگران مسائل امنیت ملی» متهم کرد.

خشم ترامپ احتمالا به سبب سخنان رینس پریبوس رئیس کارکنان کاخ سفید بود که از اف بی ای خواست گزارش ها را در این باره که چندین تن از اعضای تیم ترامپ با عوامل روسیه طی کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری سال دو هزار و شانزده تماس هایی داشته اند، رد کند.  مداخله پریبوس سبب بروز سوالاتی جدی در این باره شد که آیا کاخ سفید در تلاش برای از بین بردن و یا تأثیر گذاری در تحقیقات در این باره است یا خیر؟

بانن در جمع محافظه کاران گفت که «هر روز، با یک جدال رو به رو هستیم»، و به این ترتیب سطح حملات تیم ترامپ علیه رسانه ها را وارد مرحله تازه ای کرد.

به نوشته این روزنامه، ممکن است نجات ترامپ به این موضوع بستگی داشته باشد که حامیانش شمار زیادی از اخبار بد و حقایق ناخوشایند را نادیده بگیرند.

اما این مخالفان ترامپ و افرادی که هنور مرتکب تخلفی نشدند،  باید به بنن توجه نشان دهند چرا که وی از «یک نظم سیاسی جدید» خبر داده است. 

فیلیپ استیفنز مقاله نویس فایننشال تایمز، استیو بنن را یک «ایدئولوگ» توصیف کرد که «که سبب تحریک ترامپ می شود.» 

ترامپ و بانن در ارتباط با سیاست گذاری، اجرای قوانین مهاجرتی، مداخله شاخه اجرایی در کار نهادهای تحقیق کننده و هشدار دادن به افرادی که به رئیس جمهور توهین می کنند، خواستار گسترش فعالیت های دولت هستند. آنها خواستار برچیده شدن آن بخش از دولت هستند که به همراه شهروندان این کشور با منفعت طلبی  افراد قدرتمند مخالف هستند.

بانن در کنفرانس اقدام سیاسی محافظه کاران، دشمنان ترامپ را به «صنفی گرایی» متهم کرد. اما اگر بخواهیم به درستی به این موضوع بپردازیم باید بگوییم که در واقع این کاخ سفید است که به روش صنفی گرایانه عمل می کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج