سرویس بین الملل- آمریکا با ادعای مبارزه با داعش در حال بررسی استقرار و استفاده از جنگنده‌های بسیار پیشرفتۀ F-35 در خاورمیانه برای اولین بار​ است.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج، نیروی هوایی آمریکا تاریخ خاصی برای آن اعلام نکرده اما گفته است استقرار این جنگنده‌ها ممکن است در «آینده‌ای نه‌چندان دور» صورت گیرد. 

هربرت جی کارلایل، از مقامات ارشد نظامی امریکا، در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن‌ دی‌سی گفت نیروی هوایی امریکا در حال بحث در مورد اولین مأموریت این هواپیمای جدید است.

این فرمانده آمریکایی افزود جنگنده‌های F-35 احتمالاً در «العدید»، پایگاه هوایی آمریکا در قطر، استقرار می‌یابند و انتظار می‌رود که مأموریتی درست مانند جنگنده‌های F-22 داشته باشند. آمریکا با ادعای مبارزه با داعش از جنگنده‌های F-22 در عراق و سوریه استفاده می‌کند.

این مقام ارشد نظامی آمریکا گفت استقرار جنگنده‌های F-35 در خاورمیانه «قریب‌الوقوع نیست» و در صورت وجود آمادگی‌های لازم، اوایل بهار آتی صورت می‌گیرد.

وی افزود تعدادی از آن‌ها برای اولین بار به اروپا و منطقۀ آسیا-اقیانوسیه فرستاده می‌شوند.

آمریکا تاکنون حدود ۱۰۰ فروند هواپیمای جنگنده و 4 هزار نیرو در پایگاه العدید قطر مستقر کرده است. ارتش آمریکا از این پایگاه در حملۀ سال 2003  به عراق و همچنین جنگ افغانستان استفاده کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج