سرویس بین الملل- وزیر امورخارجه وهابیون عربستان که به ناپختگی سیاسی خود پی برده برای برقراری رابطه با جمهوری اسلامی ایران که همواره در صدد تعامل با همسایگان خود، پا پیش گذاشته است.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از راشاتودی، عادل الجبیر دیروز شنبه در بدو ورود به بغداد گفت که رویکردهای بی‌طرفانه عراق می‌تواند زمینه را برای تعامل مجدد بین عربستان و ایران فراهم کند.

وزیر خارجه عربستان در جریان دیدارهایش با مقام‌های عراقی با «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق و «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه این کشور دیدار داشت.

نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای در خلال این سفر، پیروزی نیروهای عراقی در مبارزه علیه داعش را تبریک گفته و وعده حمایت‌های عربستان از عراق در مبارزه با تروریسم را به مقام‌های کشورش داده است.

الجبیر گفته که ریاض آماده همکاری با بغداد برای حفظ ثبات در مناطقی است که اکنون از دست تروریست‌ها آزاد شده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای عراقی با همکاری ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا شهر موصل را از دست داعش آزاد کرده‌اند.

وزیر خارجه سعودی، بغداد را برای رویکردهای بین‌المللی‌اش تحسین کرده و گفته که همه منطقه باید به سمت اجماع برود و عربستان، عراق را بازیگر مهمی در این رویکرد می‌داند.

الجبیر گفته موقعیت بی‌طرفی عراق می‌تواند به تعامل مجدد ایران و سعودی‌ها کمک کند.

ریاض و تهران بعد از اعدام شیخ نمر در عربستان و اعتراض  مردم ایران به این حادثه در مقابل سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد روابط دیپلماتیک خود  را قطع کرده‌اند.

وزیر خارجه سعودی در تکمیل صحبت‌های العبادی گفته که نخست‌وزیر عراق هرگز در اظهارات تهاجمی علیه عربستان سعودی زیاده‌روی نمی‌کند.

الجبیر با الجعفری همتای عراقی خود نیز دیدار داشته است. الجعفری تاکید کرده که دیدار اخیر اولین دیدار با یک وزیر خارجه سعودی از سال ۲۰۰۳ که صدام سقوط کرد، بوده است. 

دیپلمات‌های سعودی در عراق اعلام کرده‌اند که ریاض قرار است سفیر جدیدش را در عراق در آینده نزدیک معرفی کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج