وبگاه‌ آمریکایی در گزارشی به 6 دهه تلاش ناموفق دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس در براندازی حکومت سوریه به روش‌های مختلف اشاره نمود.

به گزارش خبرگزاری موج، وبگاه آمریکایی «واشنگتن بلاگز» در گزارشی به تلاش‌های آمریکا و انگلیس از سال 1949 میلادی به این‌سو در تغییر حکومت سوریه اشاره نمود.

این وبگاه در مطلب خود به نقل از «داگلاس لیتل» استاد تاریخ دانشگاه «کلارک» می‌نویسد: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در سال 1949 از کودتای جناح محافظه کار سوریه حمایت کرد.

داگلاس لیتل با اشاره به اسناد فاش شده اخیر سیا در زمینه «عمکرد آمریکا در سوریه خلال سال‌های 45 تا 58 میلادی» نوشت: اطلاعات به تازگی فاش شده تایید می‌نماید که در سی نوامبر سال 1948 ، «استفان مید» از مقام‌های سیا با سرهنگ «الزعیم» دست‌کم 6 بار برای رایزنی در تشکیل احتمالی دیکتاتوری نظامی تحت حمایت آمریکا دیدار کرده بود.

بر این اساس، جمهوری عربی تازه استقلال سوریه درآن موقع عرصه مناسب برای اقدام‌های اولیه سیا در ارزیابی توان خود در اجرای عملیات مخفی بود. سازمان سیا در سال 1949 به طور مخفیانه محافظه کاران دست راستی این کشور را برای یک کودتای نظامی ترغیب کرد.

مورخ آمریکایی در این‌باره می‌گوید: شرکت نفتی عرب، آمریکا (آرامکوی عربستان) در اواخر سال 1945، از برنامه‌های خود برای ساخت پروژه خط لوله «ترانس عربی پایپ لاین» (TAPLINE)از عربستان سعودی به دریای مدیترانه خبر داد.

آرامکو با کمک آمریکا،از اعطای زمین برای اجرای این پروژه در لبنان، اردن و عربستان سعودی مطمئن شد اما این امر در مجلس سوریه ناکام ماند.

پرفسور لیتل در ادامه به کودتای لو رفته تحت حمایت سیا در سوریه اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، رییس جمهور آمریکا و نخست وزیر انگلیس در 12 اوت سال 1957 با تغییر نظام سوریه موافقت کردند و البته طرح کودتا لو رفته و این اقدام متوقف ماند.

پرفسور لیتل در این زمینه عنوان کرد: ارتش سوریه در 12 اوت سال 1957سفارت آمریکا در دمشق، پایتخت سوریه را محاصره کرد و مدعی شد که طرح سیا برای سرنگونی «شکری القوتلی» رییس جمهور وقت این کشور و ایجاد حکومتی غربی را عقیم گذاشت. در آن زمان «عبدل الحمید سراج» رئیس بخش ضد اطلاعات سوریه سه دیپلمات آمریکایی را نیز از خاک این کشور اخراج کرد.

در ادامه این گزارش به دسسیه‌های سیا و دستگاه جاسوسی انگلیس در ایجاد تنش‌ها، حوادث و درگیری‌های مرزی به عنوان بهانه مداخله ارتش عراق و اردن در سوریه و مقصر جلوه دادن این کشور در این مسیر همراه با راه اندازی جنگ روانی اشاره شده است.

در بخش دیگر این مطلب آمده است: در این نقشه سرمایه گذاری بر «کمیته سوریه آزاد» و مسلح ساختن جناح‌های سیاسی به قابلیت‌های ‌شبه نظامی در داخل سوریه کلید خورد. در این بین سازمان سیا و دستگاه اطلاعاتی برون مرزی انگلیس ( MI6) تلاش جهت وقوع شورش‌های داخلی در سوریه را فراهم دیدند .

اسناد منتشر شده جدید نیز نشان می‌دهد که سیا در سال 1986 با شدت بخشیدن تنش‌های قومیتی سعی در سرنگونی حکومت سوریه داشت. نومحافظه کاران آمریکا نیز در سال 1991 دوباره در مسیر براندازی سوریه تلاش نمودند.

«رولاند دوما» وزیر خارجه فرانسه در این زمینه گفت که انگلیس نیز برنامه عملیات مخفی را در سوریه و در سال 2009 پی ریزی کرده بود.

وی در این‌باره به تلویزیون فرانسه گفت: «من دو سال قبل از وقوع درگیری‌های سوریه در انگلیس بودم. حین دیدار با مقام‌های انگلیسی آن‌ها اعتراف کردند که آماده اقدامی در سوریه هستند. این مسئله البته نه در آمریکا بلکه در انگلیس بود و این کشور در حال‌ آماده سازی مردان مسلح برای تهاجم به سوریه بود.»

در خاتمه این مطلب آمده است: رایانامه‌های برملا شده در زمینه نشست مقام‌های پنتاگون تایید می‌نماید که نیروهای ویژه آمریکا و انگلیس در سال 2011 معارضین سوری را آموزش می‌دانند و هدف نیز براندازی حکومت اسد از درون بود.

در واقع آمریکا شش دهه است که مشغول تلاش در براندازی حکومت‌ها در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج