سروس بین الملل- سرویس‌های امنیتی قرقیزستان روز یکشنبه از بازداشت عمربک تکبایف رهبر مخالفان به اتهام فساد مالی خبر دادند.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اتهام می تواند مانع نامزدی او در انتخابات 19 نوامبر قرقیزستان شود.
عمربک تکبایف 58 ساله، رئیس حزب سوسیالیست آتا- مکن  در پارلمان و یکی از سرسخت‌ترین منتقدان آلمازبک آتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان است که قانون اساسی مانع نامزدی دوباره او در انتخابات ریاست جمهوری بعدی می شود.

کمیته امنیت ملی دولت قرقیزستان در بیانیه‌ای اعلام کرد عمربک تکبایف هنگام بازگشت از سفرش به ترکیه در فرودگاه بیشکک پایتخت قرقیزستان بازداشت شد.

بنا بر بیانیه کمیته امنیت ملی دولت قرقیزستان، تکبایف در چارچوب تحقیق در مورد فساد در یک شرکت مخابراتی، برای دست‌کم 48 ساعت تحت بازداشت موقت قرار گرفت.

دفتر دادستانی بیشکک نیز در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد عمربک تکبایف متهم است که در سال 2010 از یک سرمایه‌گذار روس، یک میلیون دلار رشوه گرفته است.

دفتر دادستانی افزود تکبایف که در آن زمان عضو دولت موقت بود به این سرمایه‌گذار قول داده بود که می تواند یک اپراتور مخابراتی کشور را بخرد.

کانیبک ایمان‌علیف یکی از نمایندگان آتا-مکن پارلمان اعلام کرد عمربک تکبایف تکذیب می کند که کوچک‌ترین اقدام غیرقانونی از او سر زده باشد. 

تکبایف که در حال حاضر نامزد انتخابات ریاست جمهوری 19 نوامبر نشده است، به تازگی برکناری رئیس جمهور کنونی را خواستار شده بود.

وی همچنین از مقامات خواسته بود در مورد آتامبایف و خانواده‌اش به خاطر فساد، تحقیق کنند.

قرقیزستان، کشوری عمدتا مسلمان نشین با شش میلیون نفر جمعیت، در 25 سالی که از استقلال آن می گذرد، دو انقلاب را یکی در سال 2005 و دیگری در سال 2010 تجربه کرده است.

این کشور همچنین پس از انقلاب، در دوره‌هایی صحنه خشونت‌های قومی بوده است.

از زمان روی کار آمدن مسالمت‌آمیز آتامبایف در سال 2011، این کشور به روسیه نزدیک شد و صدها هزار از شهروندانش در حال حاضر در آنجا مشغول کار هستند.

اوضاع سیاسی در این کشور با اوضاع سیاسی در ازبکستان و ترکمنستان، جایی که رؤسای جمهوری آنها، شوکت میرضیایف و قربانقلی بردی محمدوف با بیش از 85 درصد آرا در مقابل نامزدهایی که سیاهی لشکری بیش نبودند، به پیروزی رسیدند، در تضاد است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج