سرویس بین الملل - دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی از تشدید تنش ها در جنوب صحرای باختری از طرف های دخیل خواست تدابیر لازم را برای جلوگیری از وخامت اوضاع به کار گیرند.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از شین هوا، «آنتونیو گوتیرش» ضمن ابراز نگرانی عمیق از تشدید تنشها در جنوب صحرای باختری از طرفهای دخیل در مناقشه این منطقه خواست ضمن خویشتنداری کامل همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از وخامت اوضاع در منطقه به کار گیرند.

سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه ای تاکید کرد دبیر کل این سازمان از تنش های فزاینده در  الکرکرات که منطقه ای حائل در جنوب صحرای باختری است، عمیقا نگران است.

در این بیانیه آمده است از اوت سال 2016 افراد مسلحی از مغرب و جبهه پولیساریو همچنان در این منطقه مستقر هستند و نیروی سازمان ملل متحد که مسئولیت برگزاری همه پرسی در صحرای باختری را بر عهده دارد، بر این نیروها نظارت می کند. 

نیروی های سازمان ملل متحد در سال 1991 به منظور نظارت بر اجرای آتش بس میان مغرب و جبهه پولیساریو و همچنین کمک به تعریف مشخصی درباره وضع سیاسی صحرای باختری در این منطقه مورد مناقشه مستقر شدند.

دبیر کل سازمان ملل متحد از دو طرف مناقشه صحرای باختری درخواست می کند حداکثر خویشتنداری را داشته باشند و برای جلوگیری از وخامت اوضاع یا وقوع درگیری تدابیر لازم را اتخاذ کنند. آنتونیو گوترش همچنین تاکید کرد توافق نامه های نظامی که هیئت سازمان ملل متحد در صحرای باختری در سالهای گذشته برای رعایت آتش بس با طرفهای دخیل امضا کرده است، باید کاملا رعایت شود و طرفهای امضا کننده این توافق نامه ها باید از هر گونه اقدامی که منجر به تشدید تنش و ناامنی شود، خودداری کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج