سفیر افغانستان در اسلام‌آباد هشدار داد که وضعیت در پاکستان قابل اطمینان نیست بنابراین افغان‌ها به این کشور سفر نکنند زیرا با مشکل مواجه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری موج، «عمرزاخیلوال» سفیر افغانستان در اسلام‌آباد اعلام کرد که بهتر است افغان‌‌ها از سفر به پاکستان تا بهتر شدن وضعیت خودداری کنند، زیرا ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند.

وی روز گذشته به «رادیوآزادی» گفت که شرایط در پاکستان قابل اطمینان نیست، افغان‌ها از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند.

پس از موج حملات تروریستی اخیر در پاکستان دولت اسلام‌آباد به صورت گسترده دست به بازداشت افغان‌ها در این کشور زده است.

پلیس ایالت پنجاب اخیرا با انتشار اطلاعیه‌ای از مردم در این ایالت خواسته بود تا با مشاهده افغان‌ها به پلیس این ایالت اطلاع دهند.

در اطلاعیه پلیس پنجاب آمده بود که «با در نظر داشت حوادث تروریستی اخیر، از تمام مردم خواسته می‌شود که افراد مشکوک با قیافه افغان یا پتهان (پشتون) که در مناطق مختلف قهوه پشاوری، میوۀ خشک، اسباب بازی و لوازم خانه را به فروش می‌رسانند، ممکن است با عزم ناپاک در هرجای این کشور، حملات تروریستی را انجام دهند. اگر کسی، افرادی با قیافۀ افغان یا پتهان (پشتون) را ببیند که قهوه پشاوری، میوۀ خشک، اسباب بازی و لوازم خانه را به فروش می‌رسانند یا هم افراد مشکوک را دیدند، فوراً به نزدیکترین کلانتری یا پاسگاه پلیس اطلاع داده و یا هم با تماس به شماره 15، پلیس را با خبر سازند».

مقامات پاکستانی مدعی هستند که برخی از رهبران تحریک طالبان پاکستان شاخه جماعت‌الاحرار در مناطق مرزی افغانستان فعالیت می‌کنند.

هفته گذشته پس از احضار سفیر افغانستان به مقر فرماندهی ارتش پاکستان این کشور فهرستی از تروریست‌ها را ارائه کرد و خواستار عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغان در مناطق مرزی شد.

از سوی دیگر، مقامات افغانستان نیز متقابلا فهرستی از سران شبکه حقانی و طالبان افغان، و پایگاهای آموزشی را نیز به پاکستان داد و خواستار اقدام فوری اسلام‌آباد علیه آنها شد.

با این حال، در پی بازداشت گسترده‌ای پناهجویان افغان و موشک باران مناطق مرزی تنش‌ها بین دو کشور تشدید شده و سفیر افغانستان به افغان‌ها از سفر به پاکستان هشدار داده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج