کارشناسان کره جنوبی مدعی شدند که کره شمالی بیش از پنج هزار تن تسلیحات شیمیایی در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، کارشناسان کره جنوبی امروز جمعه ادعا کردند که کره شمالی ذخایر پنج هزار تنی از تسلیحات شیمیایی دارد و ماده شیمیایی عامل اعصاب که در ترور برادر ناتنی رهبر کره شمالی مورد استفاده قرار گرفته، از جمله این تسلیحات به شمار می رود.

پلیس مالزی، اعلام کرد که سم مورد استفاده شده در جریان قتل کیم جونگ‌ نام برادر ناتنی کیم جونگ ‌اون رهبر کره‌شمالی را شناسایی کرده و این ماده، عامل اعصاب موسوم به وی‌ایکس است. وی‌ایکس نوعی ماده شیمیایی بسیار سمی‌ است که در سلاح‌های شیمیایی هم از آن استفاده می‌شود. سازمان ملل متحد این عامل شیمیایی را در فهرست مواد کشتار جمعی ممنوعه قرار داده است.

کیم جونگ‌نام، سیزدهم فوریه در فرودگاه کوالالامپور در انتظار هواپیما برای سفر به ماکائو بود، که مورد حمله دو زن قرار گرفت. تصاویر ویدیویی که از این ماجرا گرفته شده نشان می‌دهد که یکی از زن‌ها او را از پشت می‌گیرد و دیگری پارچه‌ای را به صورت وی می‌کشد.

وزارت دفاع کره جنوبی در گزارش 2014 میلادی خود اعلام کرده بود که کره شمالی تولید تسلیحات شیمیایی را از دهه 1980 میلادی آغاز کرده و بیش از 2500 تا 5000 تن ذخایر تسلیحات شیمیایی دارد.

ویرایش 2012 این سند نشان می دهد که کره شمالی تاسیسات مربوط به تولید تسلیحات شیمیایی را در 8 منطقه مستقر کرده است.

یک تحلیلگر نظامی در این باره تاکید کرد: کره شمالی ذخایر زیادی از عامل اعصاب وی ایکس در اختیار دارد که می تواند آن را با هزینه پایینی تولید کند.

کره شمالی پیمان منع استفاده و اشاعه تسلیحات شیمیایی را امضا نکرده است. بیش از 160 کشور جهان این پیمان را امضا کرده اند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج