ژاپن به شدت به تصمیم روسیه مبنی بر اعزام و استقرار واحدی از نظامیان خود در جزایر مورد مناقشه «کوریل» ‌اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، این جزایر در اقیانوس آرام غربی قرار دارد و ژاپنی های آن را «قلمرو شمالی» و روس ها آن را «کوریل جنوبی» می نامند.
ژاپن می گوید که روس ها پس از پایان جنگ جهانی دوم این جزایر را به اشغال خود درآورده و باعث شدند ۱۷هزار ژاپنی ساکن منطقه از آنجا بگریزند.
این اعتراض به دنبال آن صورت می گیرد که «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه از برنامه کشورش برای استقرار واحد نظامی در این منطقه خبر داده است.
پس از این اظهارات، یوشیهیدا سوگا سخنگوی ارشد دولت ژاپن گفت که آنها در حال به خدمت گرفتن و ساکن کردن خود در جزایری هستند که مورد منازعه دو کشور است.
وی گفت که استقرار این واحد نظامی به این معناست که روسیه قصد دارد ساکن جزایری شود که متعلق به ژاپن است و این با سیاست های توکیو همخوانی ندارد.
تارنمای ژاپن نیوز روز جمعه از قول وی آورده است: دولت ژاپن تمامی تحولات منطقه و تحرکات روسیه را در این جزایر زیر نظر دارد و اطلاعات دریافتی را به دقت تجزیه و تحلیل خواهد کرد.
سخنگوی دولت ژاپن اقدام روسیه برای نظامی کردن منطقه و استقرار نظامیان خود در این جزایر را باعث تاسف خواند.
قرار است بیستم ماه مارس (اسفند - فروردین) وزیران خارجه و دفاع ژاپن و روسیه در توکیو با یکدیگر دیدار کنند و «سوگا» می گوید در آن دیدارها یکی از اصلی ترین موضوعات در دستور گفت و گوها، برنامه نظامی روسیه برای جزایر مورد منازعه است.
دسامبر سال گذشته میلادی (2016) شینزو آبه نخست وزیر ژاپن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در توکیو دیدار کرد اما طرفین نتوانستند در باره مساله جزایر به رغم توافق بر سر همکاری های اقتصادی به نتیجه برسند.
قرار است «آبه» امسال به روسیه سفر کرده و با پوتین در باره امضای رژیم صلح گفت و گو کند. معاهده ای که به دلیل اختلافات طرفین از جنگ جهانی دوم تاکنون امضا نشده است و تخاصم میان دو طرف از آن زمان همچنان باقی است.
«آبه» می گوید که امضای این پیمان برای وی به عنوان باقی گذاشتن میراثی با این هدف که توکیو روابط بهتری با مسکو در مقابله با قدرت گرفتن چین داشته باشد، بسیار با اهمیت است.
جزایر چهارگانه کوریل جنوبی به دلیل برخورداری از منابع نفت و گاز، ذخایر آبزیان و واقع شدن در اقیانوس آرام موقعیت اقتصادی و راهبردی زیادی دارد که پس از پایان جنگ دوم جهانی به تملک شوروی در آمد.
در مقابل ژاپن که می گوید این جزایر حق اوست، روسیه حاکمیت خود را بر این جزایر قابل تردید نمی داند و به نتایج کنفرانس یالتا، بیانیه پتسدام و برخی اسناد تعیین کننده شرایط بین المللی پس از جنگ دوم جهانی به عنوان موید آن تاکید می کند. 
روسیه به عنوان میراث دار شوروی در جنگ دوم جهانی 26 میلیون و 600 هزار کشته نظامی و غیرنظامی و همچنین ویرانی گسترده ای را تحمل کرد به گونه ای که مسکو نیز در خطر سقوط قرار گرفت و از این رو شرایط کنونی را ناشی از اقدام های کشورهای آغاز کننده این جنگ از جمله ژاپن می داند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج